X انجام پروژه های نرم افزار های مهندسی مکانیک
وبلاگ مهندسی مکانیک
دانلود کتاب و حل مسایل, نمونه سوالات امتحانی // ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ - پنجشنبه ۱٢ خرداد ۱۳٩٠

دانلود جزوه ریاضی 1 / نمونه سوال + حل آن

منبع: /icivil.ir

کتاب ریاضی یک دکتر شهشهانی را در 30 فصل و 270 صفحه بصورت تایپ شده قرار میدهیم آن طور بیان شده است این کتاب یکی از چهار کتب معتبر در زمینه آموزش مقدماتی حساب دیفرانسیل و انتگرال در سطح دانشگاهی می باشد .

1- دانلود کتاب

================

2- دانلود نمونه سوال و حل آندانلود کتاب و حل مسایل, آموزش نرم افزار // ۱٠:۱۳ ‎ق.ظ - پنجشنبه ۱٢ خرداد ۱۳٩٠

فایل های آموزشی نرم افزار کتیا

١- آموزش ابزار های کتیا

====================

2- کتابابزار های ادیتور کتیا (1)

====================

3- کتاب ادیتور کتیا (2)

====================

4- آموزشMechanism Design


====================

5 - آموزش محیط ها و ابزار ها

====================

6- آموزشMechanism Design


====================

7- Introduction to CATIAجزوات آموزشی, حرکت و دینامیک // ۱۱:٤٠ ‎ب.ظ - چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩٠

جزوه دینامیک ماشین

جزوه دینامیک ماشین

یک سری اسلاید مربوط به دینامیک ماشیندانلود نرم افزار, آموزش نرم افزار // ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ - چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩٠

نرم افزار ترمودینامیکی+ آموزش EES

EES مخفف Engineering Equation Solver است. ساده¬ترین قابلیت EES حل دستگاه معادلات جبری (شامل معادلات غیر خطی) است. همچنین EES می تواند معادلات دیفرانسیل و معادلات مختلط را حل کند، محاسبات بهینه سازی ، رگرسیون خطی و غیرخطی، رسم نمودار با دقت بالا و تحلیل عدم اطمینان را انجام دهد و حتی انیمیشن های مهندسی بر پایه محاسبات بسازد.

ایده اصلی برای نوشتن EES آموزش ترمودینامیک و انتقال حرارت می باشد، برای اینکه دانشجویان این مباحث را بیاموزند باید مسائل زیادی حل کنند، اما در هر مسئله بیشتر وقت برای میانیابی خواص و استفاده از معادلات به ترتیب صحیح تلف می گردد. وقتی دانشجو مباحث را فهمید و با کار با جداول ترمودینامیکی آشنا شد، میانیابی داده های جدول و حل معادلات کمکی در بالا بردن دانش او نخواهد کرد. برنامه EES دانشجو را از این بخش رها خواهد کرد و اجازه می دهد که او در حل مسئله بر روی ماهیت فیزیکی و دانش مسئله متمرکز شود.

=======================

دانلود آموزش

 


نمونه سوالات امتحانی, جزوات آموزشی // ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ - چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩٠

نمونه سوالات درس انتقال حرارت /جزوه انتقال حرارت

منبع: .razeghi.net

نمونه سوالات درس انتقال حرارت دانشگاه METU

========================

جزوه انتقال حرارت

قسمت ۱

قسمت ۲

قسمت ۳

قسمت ۵

قسمت ۶

قسمت ۷


تاسیسات // ۱۱:٢۱ ‎ق.ظ - چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩٠

مبانی چیلر های سانتریفیوز

فایلی را در مورد سیکل تبرید و مبانی چیلر های سانتریفیوژ براتون میگذارم .انرژی های نو // ۱۱:۱٦ ‎ق.ظ - چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩٠

تولید برق از جذر و مد آب (سیستم نیروگاه جذر و مد آب)

از قدرت بالا و پایین آمدن آب یا جذر و مد که در ثر نیروی گرانش ماه و چرخش زمین حاصل می شود ، می توان برای تولید الکتریسیته استفاده کرد .

 

تولید برق از جذر و مد آب به طور ساده شامل سدی است که در کنار یک آبگیر یا حوضچه احداث می شود و با بالا رفتن آب این سد آب را به داخل این حوضچه هدایت می کند ، سپس زمانی که ارتفاع آب کاهش می یابد با استفاده از روش های معمول نیروگاه های برق آبی ( آب به سمت پایین جریان می یابد و باعث حرکت پره های توربین آبی شده که این پره های به یک ژنراتور تولید برق متصل است و باعث تولید برق می شود .) می توان از آب جمع شده در این آبگیر الکتریسیته تولید کرد .

پتانسیل تولید انرژی با استفاده از این روش بسیار زیاد است به نحوی که در نیروگاه تولید برق La Rance در فرانسه با استفاده از این روش امکان تولید ۲۴۰ مگا وات انرژی وجود دارد .فرانسه تنها کشوری است که توانسته این تکنولوژی را به شکلی بسیار موفقیت آمیز به اجرا در آورد .

۳ راه استفاده از انرژی جریان در اقیانوس

۳ راه ساده برای تولید انرژی از جریان های اقیانوسی وجود دارد :

۱- انرژی موج

۲- جذر و مد

۳- اختلاف دمای بین موج ها

۱- انرژی موج

امواج دریا به علت حرکت خود دارای انرژی سینتیکی هستند که از این انرژی سینتیکی می توان برای تولید الکتریسیته استفاده کرد ، وقتی که جریان به داخل حوضچه آبگیر جریان می یابد باعث میشود که هوای موجود در داخل محفطه ی بسته به خارج جریان یابد که این جریان هوا باعث به حرکت در آوردن پره های توربین شده و از این حرکت می توان به وسیله ی یک ژنراتور الکتریسیته تولید کرد .

هنگامی که سطح موج فرو میکشد و محفظه از آب خالی میشود هوا از طریق دریچه هایی که معمولا بسته هستند به داخل جریان می یابد .که این جریان نیز باعث به حرکت در آوردن پره های توربین و در نتیجه تولید انرژی برق می شود.


این یکی از روش های تولید الکتریسیته بود ، از انرژی سینتیکی همچنین می توان برای به حرکت در آوردن یک سیستم سیلندر و پیستون نیز استفاده کرد که حرکت  رفت و برگشتی پیستون می تواند راه انداز یک ژنراتور باشد .

۲- جذر و مد

یکی دیگر از روش های تولید اکتریسیته استفاده از پدیده ی جذر و مد آب است به طوری که می توان آبی که به سواحل می رسد را در پشت سدی ذخیره نمود و هنگامی که اب فرو کش می کند با استفاده از سیستم های معمول نیروگاه های برق آبی برای تولید الکتریسیته اقدام نمود . از معایب این روش می توان نیاز به ارتفاع زیاد آب در حدود ۱۶ فوت اشاره کرد . هم اکنون در سطح جهان نیروگاه های معدودی با استفاده از این ایده کار می کنند .یکی از این نیروگاه ها در فرانسه برق مورد نیاز ۲۴۰۰۰۰ خانه را تامین می کند .

۳- انرژی گرمایی دریا

آخرین ایده ی تولید انرژی استفاده از اختلاف دما در دریاها و اقیانوس هاست . اگر تا به حال به دریا رفته باشید حتما متوجه اختلاف دما بین سطح آزاد آب و اعماق آن شده اید . به طوری که هر چه قدر با سمت عمق حرکت کنید دما ی آب سرد تر می شود ، این بدین علت است که خورشید سطج آب را گرم می کند ولی در جهت عمق دما رفته رفته کاهش می یابد .

با استفاده از این اختلاف دما می توان مراکزی جهت تولید انرژی احداث کرد . برای تولید انرژی بدین روش نیاز به اختلاف دمایی در حدود ۳۸ درجه فارنهایت بین نقطه ی گرم و عمق سردتر اقیانوس یا دریا را داریم .

این نوع نیروگاه در دو منطقه در جهان یکی در ژاپن و دیگری در هاوایی وجود دارد ، استفاده از این تکنولوژی جهت تولید برق به OTEC (Ocean Thermal Energy Conversion) معروف است .

منبع:http://www.razeghi.net/


مقالات مهندسی مکانیک // ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ - چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩٠

روش های افزایش شتاب و سرعت خودرو ها

منبع:irsme.ir

مطالب ارائه شده در این مقاله بیشتر برای افزایش سرعت و توان خودرو از راه تیونینگ می باشد و برخی از مطالب زیر ممکن است باعث اسیب زدن به موتور شود اما کسانی که به فکر افزایش ناگهانی سرعت می باشند اسیب زدن به موتور برای انها مهم نیست لذا مطالب زیر بیشتر برای ماشین های مسابقه ای استفاده می شود  و استفاده ان توصیه نمی شود


افزایش توان در موتور توسط سیستم های ذیل امکان پذیر است

1- جرقه زنی msd

2-تزریق نیترواکسید

3- نصب هدرز

4- تزریق اب


// ۱۱:٠۱ ‎ق.ظ - چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩٠

نورد کاری

آشنایی


فرآیندهای تغییر شکل در حالت سرد، دارای چندین ویژگی مطلوب است. از آنجا که سخت شدن کرنشی موجب استحکام مواد می شود، می توان مواد اولیه ی ضعیف تر و ارزان تر انتخاب کرده و یا عملیات حرارتی پرهزینه ی محصول تمام شده را ذف نمود. با تنظیم آخرین عملیات تاب کاری می توان خواص ویژه ی مورد نیاز محصول را در آن ایجاد کرد. پرداخت سطح و دقت ابعاد در این فرآیندها کاملا خوب است. اگر چه نیروهای بیش تری برای تغییر شکل مورد نیاز است، ولی از آنجا که هیچ حرارتی برای رساندن قطعه به دمای تغییر شکل صرف نمی شود، لذا صرفه جویی در مصرف انرژی امکان پذیر است.

با توجه به این ویژگی ها، فرآیندهای متعدد کار سرد برای انواع شکل دهی به وجود آمده اند. این فرآیند ها را می توان به چهار دسته ی اصلی تقسیم بندی کرد.فشردن، خم کردن، بریدن، و کشیدن .


ساخت و تولید // ۸:٥۳ ‎ب.ظ - سه‌شنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩٠

چرخ دنده‌ها

در دل  هر ابزار مکانیکی تعداد  زیادی  چرخ دنده  وجود دارد.  تا به حال فکر کرده اید که چرا این قدر چرخ دنده در آن ها استفاده می‌شود. مهم ترین دلیل آن اینست که همه این ابزارها یک موتورکوچک دارندکه با سرعت بالا می‌چرخد. این موتور می‌تواند توان مورد نیاز را تأمین کند، اما گشتاور آن به اندازه کافی زیاد نیست. مثلاً در یک پیچ گوشتی برقی باید گشتاور بالا برود تا پیچ  گوشتی  بتوان د پیچ‌ها  را  سفت  کند،  ولی  موتور گشتاور کمی تولید  می‌کند و در عوض سرعت بالایی دارد. کافیست از چند چرخ دنده استفاده کنیم تا مشکلمان حل شود.
کار دیگری که از چرخ  دنده برمی آید تغییرجهت چرخش است. اگر دو چرخ دنده را که کنار هم  قرار دارند با دقت  نگاه کنید می‌بینید که همواره یکی از آن ها ساعتگرد می‌چرخد ودیگری پادساعتگرد.  در این مطلب می‌خواهیم  شما  را با  انواع مختلف چرخ دنده هایی که در ابزارهای مکانیکی می‌بینید آشنا کنیم.

چرخ دنده ها
معمولاً چرخ دنده‌ها برای یکی از کاربردهای زیر استفاده می‌شوند:
 1- تغییر جهت چرخش
 2- افزایش یا کاهش سرعت چرخش
3- انتقال حرکت دورانی به یک محور دیگر
4- همزمان سازی حرکت دو محور


ارتعاشات // ٦:٥٩ ‎ب.ظ - سه‌شنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩٠

آنالیز ارتعاشات

آنالیز ارتعاشات12-3-1- ارتعاشات
ارتعاشات به نوعی از حرکت سیستمهای دینامیکی اطلاق می شود که به صورت نوسانی صورت پذیرفته و حرکت در یک پریود زمانی تکرار شود.

این نوع حرکت را در ساده ترین شکل می توان با یک جرم و یک فنر شبیه سازی کرد. با القاء یک تغییر مکان اولیه به جرم متصل به فنر و رها کردن آن، حرکت نوسانی رخ می دهد که می توان دامنه آن را به کمک یک تابع سینوسی بیان نمود.


// ٦:٥٤ ‎ب.ظ - سه‌شنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩٠

ساچمه زنی (Shot Peening)

 

ساچمه زنی (Shot Peening) فرایندی معروف و در عین حال مهم است که نیاز به معرفی و توسعه دارد.

تمیزکاری شیشه، سنگ و فلز یا مواد سخت دیگربه وسیله پرتاب ماسه توسط هوای فشرده انجام می شود. "بنجامین تیلگهام" در سال ۱۸۷۱ این فناوری را به ثبت رساند اما بعدها ساچمه‌زنی بیشتر توسعه یافت.مقالات مهندسی مکانیک // ٦:٥٢ ‎ب.ظ - سه‌شنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩٠

سیستم خودکار پارک خودرو

پارک کردن موازی ، یک کار شاق و نا خوشایند برای اکثر رانندگان است ، ولی با فضای محدود موجود برای پارک کردن خودرو در شهرهای بزرگ ، هنر جا دادن خودرو در یک فضای ناچیز یک مهارت حیاتی برای شماست . عمل پارک خودرو به ندرت به آسانی صورت می گیرد و معمولاً می تواند منجر به ایجاد گره های ترافیکی و به هم ریختن اعصاب خود و دیگران می گردد .


ویژگی‌های یک مقاله جهت انتشار در نشریات علمی - پژوهشی

 

  مقدمه


در این نوشته به ویـژگی‌هـای کلّی یک مقاله علمی - پژوهشی برای انتشــار در نشریاتـی که مقـالات آنها مـورد داوری قرار می‌گیرند (Refereed Journals) پرداخته شده است. این نشریات یا مجلّه‌ها پس از دریافت مقاله آن را برای داوری نزد سه یا چند نفر از داوران که به موضوع مورد بحث مقاله آشنایی دارند ارسال می‌دارند. پس از دریافت نظرات و پیشنهادات داوران، در صورتی که مقاله قابلّیت انتشار داشته باشد، نشریه مقاله مورد بحث را منتشر می‌نماید. چارچوب‌های آورده شده در این نوشته نیز می‌تواند برای مقاله‌های ارسالی برای همایش‌های علمی که مقالات آنها داوری می‌شوند مورد توجّه قرارگیرد.تاسیسات // ٦:۳۳ ‎ب.ظ - سه‌شنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩٠

کاربرد روش هموارسازی در حل مسائل انتقال هدایت حرارتی معکوس یک بعدی

منبع:irsme.ir

در این مقاله به بررسی روش هموارسازی و روش تفاضل محدود در حل مسائل انتقال هدایت حرارتی معکوس یک بعدی پرداخته شده است. با استفاده از این الگوریتم شار حرارتی بر روی یک صفحه تخت تخمین زده شده است و دقت و پایداری این الگوریتم نظیر روش دنباله ای تخمین متوالی توابع مقایسه شده است که بیانگر افزایش دقّت وپایداری این IHCP با الگوریتم های استاندارد روش است.

مقدمه

روش های معکوس، کاربرد بسیار زیادی در صنایع و مهندسی دارند که درمیان آنها، روش های هدایت حرارتی معکوس، شاخه جداگانه به خود اختصاص داده است. مسئله هدایت حرارتی مستقیم به مسئله ای گفته می شود که با معلوم بودن شرایط مرزی، خواص ترموفیزیکی، هندسه جسم و منبع حرارتی درون جسم، معادله هدایت حرارتی درون جسم حل می شود و توزیع دمای درون جسم مشخص گردد. در مقابل مسئله هدایت حرارتی معکوس، مسئله ای است شرایط مرزی (مانند شار حرارتی یا دما ، خواص ترموفیزیکی، بخشی از هندسه جسم و همچنین منبع حرارتی درون جسم، نامعلوم است و به جای آنها با استفاده از دمای اندازه گیری شده برخی از نقاط جسم مجهولات تخمین زده می شوند. از لحاظ ریاضی اثبات شده که مسئله هدایت حرارتی معکوس یک مسئله بدوضع است چرا که خطاهای کوچک در داده ها باعث ایجاد خطاهای بزرگ در تاریخچه شار حرارتی محاسبه شده می شود. بنابراین برای مهار کردن این خطاها از روش های مرتب سازی استفاده می شود[ 1]. روش های حل مسائل هدایت حرارتی معکوس، در حالت کلی به دو دسته تقسیم می شوند: روش های دنباله ای و روش های تمام دامنه. به صورت تاریخی روش های دنباله ای در ایالات متحده گسترش داده شده اند و در حالی که روش های تمام دامنه در روسیه گسترش داده شده اند. مهمترین مزیت روش های دنباله ای بر روش های تمام دامنه عبارتست از: مورد استفاده قرار گیرند

1. روش های دنباله ای می توانند به طور همزمان

2. در مسائل غیرخطی به خاطر وابسته بودن خواص حرارتی به دما، روش دنباله ای امکان خطی سازی مسئله را فراهم می کند.


مقالات مهندسی مکانیک // ۳:۱٦ ‎ب.ظ - سه‌شنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩٠

سیستم هیبریدی ابداعی ZF آلمان

سیستم هیبریدی ابداعی ZF آلمانمقالات مهندسی مکانیک, ساخت و تولید // ۳:۱٠ ‎ب.ظ - سه‌شنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩٠

7 قانون طراحی اتومبیل

مقاله ی مفید در مورد طرّاحی اتومبیل از سایت مجلّه ماشین برای دانلود

پیشنهاد می کنم حتماً آن را دانلود و مطالعه کنید.

حجم فایل: ۶۴۶kb

فرمت: Pdf


جوشکاری // ۳:٠۱ ‎ب.ظ - سه‌شنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩٠

تست ذرات مغناطیسی، مایعات نافذ ، التراسونیک

منبع:welder.persianblog.ir

در این مطلب شما توضیحات مختصری در رابطه با انواع مختلف تستهای ذرات مغناطیسی و همچنین توضیحات مختصری درباره مایعات نافذ و تست التراسونیک که جزء تستهای غیر مخرب محسوب می شوند را می خوانید ، در پایان نیز توضیحات مختصری را در مورد انواع مختلف ضخامت سنجها  آورده شده است.

مقاله کامل برای ارایه به استاد // ٢:٥۳ ‎ب.ظ - سه‌شنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩٠

فرآیندهای جوش و بازرسی

فرآیند فرآیندهای جوش و بازرسی
فصل اول : مروری بر تکنولوژی جوشکاری
فصل دوم : جوشکاری به روش اکسی استیلن
فصل سوم : منابع نیرو در جوشکاری
فصل چهارم : جوشکاری قوس الکتریکی با گاز محافظ
فصل پنجم : جوشکاری به روش تیگ
فصل ششم : جوشکاری به روش میگ، مگ
فصل هفتم : جوشکاری به روش الکترود دستی
فصل هشتم : جوشکاری به روش زیرپودری
فصل نهم : طبقه بندی عیوب جوش
پیوست 1 : مواد مصرفی جوش و انتخاب الکترود
پیوست 2 : آشنایی با بررسیهای غیر مخرب و روشهای متداول آن
پیوست 3 : بازرسی جوش ، وظایف و خصوصیات
پیوست 4 : تایید صلاحیت کیفی روشهای جوشکاری و پرسنل جوشکار

 

تعداد صفحات : 174 صفحه

نوع فایل pdf


نیروگاه ها, جزوات آموزشی // ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ - سه‌شنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩٠

جزوه کامل در مورد کلیه سیستمهای نیروگاه

جزوه تایپی نیروگاه حرارتی در 12 فصل برای دانلود

اگر برای دانلود منبع سایت (ف ی ل ت ر ) بود از استفاده کنید


مقالات حرارت و سیالات, هیدرولیک, فیلم ها و فلش های آموزشی // ۱۱:۱۳ ‎ق.ظ - سه‌شنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩٠

دانلود فایلهای آموزشی در خصوص هیدرولیک

دانلود فایلهای آموزشی هیدرولیک


   ISO1219-1 (pdf - 1.3 Mb)

 نمادهای هیدرولیک (ISO 1219-1 )

   Hydraulic Facts  (pdf - 1.4 Mb)

 حقایقی در مورد هیدرولیک

   Hydraulics 1 (pdf - 3.5 Mb)

 هیدرولیک مقدماتی و هیدروستاتیک

   BTP Fluid Power (pdf - 3.8 Mb)

 آموزش هیدرولیک مقدماتی

   Hydraulics 2 (pdf - 1.3 Mb)

 هیدرولیک صنعتی

   Hyd Problems (pdf - 1.5 Mb)

 عیب یابی هیدرولیک 1

   Troubleshooting (pdf - 1.5 Mb)

 عیب یابی هیدرولیک 2

   Sensors (pdf - 0.25 Mb)

 سنسورهای متداول در صنعت

   Hyd Basics (pdf - 0.36 Mb)

  هیدرولیک پایه - کاترپیلار

   Pic1    Pic2   (gif - 0.15 Mb)

 نحوه کارکرد پمپهای پیستونی و تیغه ای

   Pic1    Pic2   (gif - 0.2 Mb)

 موبایل هیدرولیک ( ماشین آلات)

دانلود فایل آموزشی هیدرولیک

 


مقالات حرارت و سیالات // ۱٠:٥۸ ‎ق.ظ - سه‌شنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩٠

سیلندرهای هیدرولیکی و محاسبات آن همراه با مقاله

سیلندرهای هیدرولیکی و محاسبات آن همراه با  مقاله


سیلندرهای هیدرولیک جریان سیال تحت فشار را به حرکت خطی میله پیستون تبدیل میکنند و دارای انواع یککاره و دو کاره میباشند. در نوع یککاره برگشت به موضع اولیه توسط فنر یا نیروی ثقلی بار صورت میپذیرد ولی در نوع دو کاره عمل رفت و برگشت تحت کنترل سیال هیدرولیکی انجام میشود.
دانلود کتاب و حل مسایل // ٩:٠٧ ‎ب.ظ - دوشنبه ٩ خرداد ۱۳٩٠

دانلود حل المسائل کتاب دینامیک گازها

دانلود حل المسائل کتاب دینامیک گازها

شامل حل تمامی مسائل کتاب دینامیک گازها از فصل 1 تا فصل 9


فایل : pdf

حجم :5mbحرکت و دینامیک // ۸:٥٥ ‎ب.ظ - دوشنبه ٩ خرداد ۱۳٩٠

محاسبات مربوط به حرکت دورانیآیا تاکنون چرخی را به حرکت در آورده‌اید؟ چرخ بعد از دوران بالاخره در کجا متوقف می‌شود؟ وقتی چرخ حول یک محور ثابت می‌چرخد، از موقعیت خود خارج نمی‌شود، در این وضعیت چرخ در حالت تعادل انتقالی است، زیرا نیرویی که شما به چرخ وارد کرده با پس زدن کشسانی محور خنثی شده است. نیرویی که شما به چرخ وارد کرده‌اید چرخ را به دوران در آورده است اما آن را جابجا نکرده است. اگر نیروی اصطکاک روی چرخ اثر نمی‌کرد، برای همیشه در حالت دروان باقی می‌ماند.
نیروگاه ها, ساخت و تولید // ۸:٤٤ ‎ب.ظ - دوشنبه ٩ خرداد ۱۳٩٠

آموزش تصویری ساخت یک توربین بادی

مقدمه 

تبدیل انرژی باد به برق بسیار آسان و ارزان میباشد، لذا در افغانستان خصوصا در مناطق باد خیزی مانند هرات یکی از بهترین راههای کسب انرژی برق میباشد.


نیروگاه ها // ۸:۳٩ ‎ب.ظ - دوشنبه ٩ خرداد ۱۳٩٠

دانلود سه مقاله در مورد سیستمهای نیروگاه

۱.در این مقاله به مسایلی از قبیل انرژی . ژنراتور ac.تنظیم کننده ولتاژ. سنکرون کردن ژنراتور. حفاظت ژنراتور . سیستمهای تحریک و زمین کردن پرداخته شده است .

حجم فایل : 512 کیلو بایت

 

۲.دراین مقاله که به فرمت PDF می باشد به تشریح نیروگاه های چرخه ترکیبی (حرارتی -گازی ) و نحوه عملکرد انها و همچنین در مورد سیکل ترکیبی برای نیروگاه های هسته ای و با دیگ بخار شامل بازیاب حرارتی پرداخت شده است .

حجم فایل : 251 کیلو بایت

 
۳.در این مقاله ابتدا دسته های مختلف  ترانسفورماتورهای قدرت وساختمان اصلی تجهیزات و بیان وظایف هر کدام و مشخصه های پلاک های ترانسها مورد ارزیابی واقع شده است .
        
  حجم فایل :700 کیلو بایت
 

منبع:mel.

نیروگاه ها, پایان نامه و پروژه تخصصی // ۸:٢۳ ‎ب.ظ - دوشنبه ٩ خرداد ۱۳٩٠

دانلود / افزایش راندمان وکارایی درتوربین های گازی وفرایند احتراق

 اسلاید آموزشی با ارزش در زمینه افزایش راندمان وکارایی در توربین های گازی وفرایندهای احتراق

حجم :12 مگابایت

فایل ppt


نیروگاه ها // ٦:٠۱ ‎ب.ظ - دوشنبه ٩ خرداد ۱۳٩٠

مقاله تولید همزمان برق و حرارت

تدوین برنامه بلندمدت بهینه‌سازی بخش عرضه انرژی، تاثیر مثبتی بر اقتصاد کشور و ارتقای نقش ایران در بازارهای جهانی انرژی دارد. از جمله نتایج حاصل از برنامه بهینه‌سازی بخش عرضه انرژی، بهبود راندمان و کاهش تولید آلاینده‌های ‌زیست محیطی ناشی از تولید انرژی است.نیروگاه ها // ٥:۳٥ ‎ب.ظ - دوشنبه ٩ خرداد ۱۳٩٠

پدیده سرج و استال در نیروگاه گازی

یک از دوستان درخواست مطالبی در خصوص {پدیده سرج و استال در نیروگاه گازی} داشتند که برای شما دوستان در سایت قرار دادم ، امیدوارم کافی باشد.

١- آیرودینامیک پدیده سرج و استال درکمپرسورهای محوری - سانتریفوژ

==========

٢- چگوﻧﮕﻲ ﺑﺮوز ﭘﺪﻳﺪه ﺳﺮج و اﺳﺘﺎل در ﺗﻮرﺑﻴﻦ ﮔﺎز

===========

٣- محفظه ی احتراق و پدیده سرج و استال در کمپرسور


مقالات مهندسی مکانیک // ٤:٥۸ ‎ب.ظ - دوشنبه ٩ خرداد ۱۳٩٠

تشریح سرسیلندر و طرز کار آن

 


در یک موتور درونسوز سرسیلندر به قطعه‌ای گفته می‌شود که بر فراز بخش بالایی سیلندرها قرار دارد.

چنانچه بلوک سیلندر یک موتور را به تنهایی دیده‌ باشید. متوجه شده‌اید که قسمت فوقانی آن باز بوده و پیستونها در درون سیلندرها قابل دیدن هستند. در ضمن سوراخهایی در بدنه موتور وجود دارد (بدنه موتورهای بلوک سیلندر است) که انتهای آنها باز است. برای تکمیل شدن ساختار بلوک سیلندر به سرسیلندر نیاز است.

ساختمان سرسیلندر


سرسیلندر یک قطعه ریخته‌گری شده است که معمولا از جنس چدن یا آلیاژهای آهن، مس یا آلومینیوم ساخته می‌شود. شکل کلی سرسیلندر متانسب است با شکل سیلندر موتور به نحوی که می‌بایست تمام قسمت‌های آنها بر یکدیگر منطبق باشند. (لازم به ذکر است که موتورهای دوزمانه فاقد سرسیلندر هستند) سرسیلندر می‌بایست با قسمت فوقانی سیلندر و سرسیلندر تطابق کامل داشته باشد تا بتواند از نشت گازهای محبوس در سیلندر یا گاز محترق در اتاقک انفجار جلوگیری کند.

در ضمن می‌بایست سرسیلندر دارای مجاری در امتداد مجاری سیلندر داشته باشد تا جریان آب و روغن از پوسته موتور به سرسیلندر رفته و پس از انجام وظایف روغن کاری و خنک کاری دوباره به سیلندر برگردد. البته برای انجام آب بندی کامل میان سیلندر و سرسیلندر از یک واشر استفاده می‌شود. جنس این واشر از مس و پنبه نسوز است که باعث می‌شود تا از محل اتصال سیلندر و سرسیلندر هیچگونه عبور گاز یا مایعی اتفاق نیافتد. (آب بندی: جلوگیری از نشست یک سیال).

در ضمن سرسیلندر به وسیله پیچ کاملاً به بدنه موتور چسبانیده می‌شود. سرسیلندر می‌بایست دارای یک سطح بسیار صاف و پرداخت شده در قسمت تحتانی باشد. البته این حالت برای سطح فوقانی سیلندر نیز الزامی است. تاب برداشتگی یا وجود خراش‌های عمیق در قسمت بالای بدنه موتور و یا قسمت تحتانی سرسیلندر می‌تواند مانع آب بندی کامل گردد. که در صورت جزئی بودن این نقایص می‌توان با صفحه تراشی آنها را رفع نمود.

قطعات سرسیلندر


سرسیلندر دارای مجاری متعددی است. برخی از آنها جهت آب و روغن تعبیه شده اند. گروهی دیگر از این مجاری جهت ورود هوا به داخل اتاقک احتراق تعبیه شده‌اند، که به آنها چندلایه (مانیفولد) هوا می‌گویند. گروه سوم جهت خارج کردن گازهای ناشی از احتراق از اتاقک احتراق در نظر گرفته شده‌اند که به آنها مانیفولد دود می‌گویند.

سیستم دیگری که بر روی سرسیلندر موتورها نصب می‌شود، سیستم سوپاپ‌ها است. که شامل سوپاپ، میل سوپاپ، اسبک‌ها، فنرها و دیگر تجهیزات مربوطه است. البته محل قرار گیری سوپاپ‌ها در سرسیلندر نیز به شکل متناسب با سوپاپ‌ها از قبل تعبیه شده است و برای آب بندی آنها، عملیات ماشین کاری بر روی آنها انجام شده است.

اتاقک درونسوزی


که عمل تراکم مخلوط هوا و سوخت و نیز عمل انفجار این مخلوط در آنجا صورت می‌گیرد، نیز در بدنه سرسیلندر تعبیه شده‌ است که از لحاظ شکل و ابعاد دارای گونه‌های فراوانی است. ناگفته نماند که سرسیلندر در زیر یک درپوش محفوظ است.

طرز کار

قطعات عمده سرسیلندر که تحرک دارند همان سوپاپ‌های سرسیلندر است که می‌بایست بصورت بسیار دقیق و متناسب با حرکات پیستون باز و بسته شوند. عمل باز و بسته شدن این سوپاپ‌ها و نیز زمان بندی آن (تعیین مدت زمان بسته بودن یا باز بودن سوپاپ‌ها) بوسیله میل بادامک انجام می‌پذیرد. قسمت‌های دیگر سرسیلندر که فاقد تحرک هستند کافیست که در برابر حرارت‌های بالای ایجاد شده در اثر احتراق و نیز در برابر شوک‌های بوجود آمده در اثر انفجار سوخت پایداری داشته باشند. و البته باز بودن مجاری عبور آب و روغن نیز ضروری است.

کاربرد

سرسیلندرها تنها در موتورهای احتراق داخلی چهارزمانه وجود دارند و علت استفاده از آنها این است که اگر به علت خرابی نیاز باشد که سیلندرها یا پیستونها دستکاری شوند، یا برداشته شوند، با باز کردن سرسیلندر دسترسی به آنها بسیار ساده‌تر خواهد بود.


مقالات مهندسی مکانیک, مقاله کامل برای ارایه به استاد // ٤:٤۸ ‎ب.ظ - دوشنبه ٩ خرداد ۱۳٩٠

فناوری های ترمز

نیاز سازندگان خودرو به ترمزهایی با کیفیت بهتر و در عین حال کمترین امتیاز منفی از لحاظ هزینه یا قیمت، سازندگان را مجبور به طرح ایده‌هایی جدید کرده است. گرچه پیشرفت در زمینه مواد سایشی و طرح‌های Caliper، به بهبود کیفیت ترمز کمک کرده است، اما پیشرفت اصلی سیستم ترمز در سال‌های اخیر از کنترل الکترونیکی، در درجه اول ABS (سیستم ترمز ضدقفل)، سپس ESP (برنامه تعادل الکترونیکی) و اکنون ترمز با سیم ناشی شده است.نیروگاه ها, فیلم ها و فلش های آموزشی // ۱:٠٥ ‎ب.ظ - دوشنبه ٩ خرداد ۱۳٩٠

سایت آشنایی با قسمت های مختلف یک نیروگاه حرارتی

در این سایت شما می توانید اجزا مختلف یک نیروگاه حرارتی را مشاهده کنید ، فایل ها به صورت فلش بوده و بسیار قابل فهم می باشند.

 

برو به این سایت:

نیروگاه


نیروگاه ها, هندبوک مکانیک, دانلود کتاب و حل مسایل // ۱٢:۱٥ ‎ب.ظ - دوشنبه ٩ خرداد ۱۳٩٠

هندبوک مهندسی نیروگاه

هندبوک مهندسی نیروگاه

 

حجم فایل : 3.07 mb

491 صفحه


تاسیسات // ۱٢:٠۸ ‎ب.ظ - دوشنبه ٩ خرداد ۱۳٩٠

آشنائی با سیستم چیلر جذبی

چیلرها از جمله تجهیزات بسیار مهم در سرمایش هستند که به طور کلی می توان آنها را به دو دسته چیلرهای تراکمی و چیلرهای جذبی تقسیم کرد. به طور کلی چیلرهای تراکمی از انرژی الکتریکی و چیلرهای جذبی از انرژی حرارتی به عنوان منبع اصلی برای ایجاد سرمایش استفاده می کنند.


فناوری تبرید جذبی روشی عالی برای تهویه مطبوع مرکزی در تأسیساتی است که ظرفیت دیگ اضافی داشته و می توانند بخار یا آب داغ مورد نیاز برای راه اندازی چیلر را تأمین نمایند. چیلر های جذبی ظرفیت بین 25 تا 1200 تن برودتی را براحتی تأمین می کنند. البته قابل ذکر است که برخی از تولید کنندگان ژاپنی موفق شده اند چیلرهای جذبی با ظرفیت معادل5000 تن نیز تولید کنند. در سیستمهای جذبی غالباً از آب به عنوان مبرد استفاده می شود. گرمای مورد نیاز برای کارکرد این چیلرها به طور مستقیم از گاز طبیعی یا گازوئیل تأمین می گردد. منابع غیر مستقیم گرما در چیلرهای جذبی عبارتند از آب داغ بخار پر فشار و کم فشار. بر این اساس تولید کنندگان مختلف در جهان سه نوع اصلی چیلر جذبی ارائه می نمایند که عبارتند از : شعله مستقیم ، بخار و آب داغ.مقالات مهندسی مکانیک // ۸:۱٠ ‎ق.ظ - دوشنبه ٩ خرداد ۱۳٩٠

فناوری شاسی خودرو

تعریف شاسی

تعریف شاسی

 

شاسی در صنعت خودرو با تعاریف مختلف بیان می‌شود. در یک تعریف، شاسی شامل سازه شاسی و متعلقات آن شامل قاب و فنرهای تحمل‌کننده بار، مکانیزم فرمان، ترمزها، موتور و سیستم انتقال قدرت یا مکانیزم‌های انتقال قدرت به چرخ‌ها است.

در تعریف دیگر در یک خودرو اگر قسمت‌های مولد قدرت، انتقال قدرت و دستگاه‌های الکتریکی جدا شوند، هر آنچه باقی بماند شاسی و بدنه نامیده می‌شود.

در تعریفی دیگر، شاسی، اسکلتی است که زنجیره انتقال قدرت، سیستم هدایت و کنترل و بدنه را در کنار یکدیگر نگه می‌دارد. در هر حال، صلبیت شاسی باید به گونه‌ای باشد که موقعیت قطعات و تجهیزات سوار بر آن نسبت به یکدیگر تغییر نکند و تغییر شکل آن در اثر بارهای اینرسی و عکس‌العمل‌ها کمترین مقدار باشد.

 

ترکیب های مختلف شاسی خودرو

 

به طور کلی سه ترکیب از شاسی وجود دارد:

 

ساختار سه جزئی: این ساختار اغلب در خودرو‌های بزرگ و خودروهای تجاری بکار رفته است. در این ساختار خودرو از سه جزء اصلی شاسی، اسکلت اصلی و ورق‌های بیرونی تشکیل شده است. بارهای اصلی در این طرح، توسط مقاطع مناسب کفی بدنه حمل شده و سپرهای جلو و عقب خودرو بعداً به شاسی متصل می‌شوند.

در این‌گونه شاسی‌ها که بیشتر در خودروهای سنگین و نیمه سنگین و بعضی خودروهای سبک استفاده می‌شود، کابین به صورت جداگانه بر روی شاسی سوار می‌شود. در این حالت، شاسی به اندازه کافی صلب ساخته می‌شود تا بتواند بارهای ناشی از اجزاء و قطعات را تحمل کند.

ساختار دوجزئی‌: در این ساختار، اسکلت اصلی و ورق‌های بیرونی، یک ساختار یکپارچه تشکیل می‌دهند. به این ترتیب سازه خودرو متشکل از دو جزء اصلی بدنه و شاسی است.

ساختار واحد یا یکپاچه: در اغلب خودروها، سه جزء بالا در یک ساختار واحد گنجانده شده که به یکدیگر متصل هستند. در این حالت، بار اصلی توسط تمامی مقاطع قوطی شکل بدنه با سختی پیچشی و خمشی مناسب حمل می‌شود.

از جمله مهمترین مزیت‌های این‌گونه از شاسی‌ها، وزن کم در مقابل سختی زیاد و امنیت بیشتر در تصادفات است و توسط جذب‌کننده‌های انرژی به کار رفته در کل سازه، می‌توان در هنگام برخورد، میزان شتاب وارده به بدن سرنشینان خودرو را به میزان قابل ملاحظه‌ای پایین آورد.

از این ساختار بیشتر در انواع خودروهای سواری، اسپرت و خودروهای باگی (Buggy) استفاده می‌شود. با این تفاوت که انواع پروفیل‌هایی که در ساختار آنها استفاده می‌شود، متفاوت است. مثلاً در انواع خودروهای سواری از پروفیل‌های ورقی یا پروفیل‌های باز استفاده می‌شود ولی در خودرو‌های باگی از پروفیل‌های مقطع بسته استفاده می‌شود.

از میان ساختار‌های فوق، ساختار یکپارچه با توجه به برتری‌های زیر برای خودروهای سواری شهری بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد و مزایای زیرا را در بر دارد:

 

1- استفاده موثر از مواد و در نتیجه کاهش وزن و افزایش سختی نسبت به وزن

 

2- پایین‌تر بودن هزینه تولید، ابزار و قید و بند با حذف تجهیزات مورد نیاز برای سوراخکاری شاسی و کار روی ورق و تیر.

 

3- حذف امکان جابه‌جایی بدنه و شاسی نسبت به یکدیگر و آسیب‌های احتمالی در این زمینه.

 

4- مناسب بودن برای خودروهای کم ارتفاع و خودروهای با ارتفاع کفی پایین.

 

5- ایمنی بهتر بدنه در تصادفات، به دلیل وزن کمتر و افزایش نسبت استحکام به وزن

 

فرم‌های متداول شاسی

 

شکل کلی شاسی به نحوه اتصال فنرها به شاسی، مکان‌های عبور محور چرخ‌ها و فاصله میان چرخ‌های جلو و عقب (بر پایه معیار پایداری جهتی خودرو) وابسته است. شاسی، تکیه‌گاه و محل نصب موتور، بدنه، سیستم تعلیق، سیستم‌های نگهدارنده چرخ و سیستم انتقال قدرت است.

شاسی مستقل، از اجزایی با مقطع نبشی، C و یا I شکل جوشکاری یا پرچکاری شده به یکدیگر ساخته می‌شود. برای نگهداری موتور و محور چرخ‌ها از تیرهای عرضی استفاده می‌شود. موتور خودرو به سه یا چهار نقطه از شاسی اتصال دارد.

 

برای آن که ارتعاشات ناشی از لرزش موتور مستقیماً به شاسی منتقل نشود، از لاستیک‌های دسته موتور در محل اتصال موتور، استفاده می‌شود. ب

رای کاهش ارتعاش حاصل از موتور به کمترین میزان ممکن، یا باید سطوح لاستیک‌های دسته موتور در صفحه گذرانده از مرکز جرم موتور باشد که در این حالت، گشتاور اینرسی حول مکان‌های اتصال که منشأ لرزش زاویه‌ای است ایجاد نشده و اینرسی توسط پیچ‌های اتصال جذب می‌شود و یا زاویه لاستیک‌های دسته موتور نسبت به خط قائم به گونه‌ای اختیار گردد که امتداد محور عمود بر آنها که امتداد نیروهای تماس نیز هست، از محور نوسان مجموعه بگذرد.

در نتیجه نیروهای تماس پیرامون محور نوسان، گشتاوری نخواهند داشت. برای جلو گیری از انتقال ارتعاشات شاسی به بدنه از لاستیک‌ها یا کمک فنرهای ظریف استفاده می‌شود.

 

فرم‌های متداول شاسی، عبارتند از:

شاسی نردبانی (Ladder frame)

شاسی مرکزی (Central)

شاسی ضربدری (X)

شاسی محیطی (perimeter frame)

فرم‌های دیگر شاسی را می‌توان متعلق به یک یا ترکیبی از گونه‌های بالا دانست. همچنین شاسی نردبانی را نیز می‌توان به گونه‌ای شاسی محیطی یا ترکیبی دانست، چون عملاً محیط بدنه را دور می‌زند و فضای میان آن کاملاً قابل استفاده است.

 

شاسی نردبانی

 

شاسی نردبانی (Ladder chassis) یکی از اولین گونه‌های شاسی است. دلیل استفاده از لفظ نردبانی در این نوع از شاسی فرم ساخت کلی شاسی است که شبیه به یک نردبان با دو تیرک طولی و تعدادی تیرک عرضی جهت تقویت و اتصال تیرک‌های طولی شاسی است.

امروزه این نوع شاسی در اکثر خودروهای تجاری نظیر انواع کامیون، اتوبوس، برخی گونه‌های وانت و همچنین بعضی از SUV‌ها مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع شاسی، تا قبل از دهه 60 ، شاسی استاندارد اکثر خودروهای سواری نیز بود. همچنین آمریکایی‌ها تا اواخر دهه 70 همچنان از این نوع شاسی، در خودروهای سواری استفاده می‌کردند.

شاسی نردبانی مزایایی نظیر قابلیت تحمل وزن بالا، مقاومت خوب، هزینه ساخت پایین و تکنیک ساخت ساده و غیر‌پیچیده دارد. همچنین تعمیرات بر روی اتاق خودرویی که از این نوع شاسی استفاده می‌کند به سادگی امکان‌پذیر بوده و شاسی خصوصیات خود را پس از تصادفات سنگین همچنان حفظ می‌کند. معایب این نوع شاسی شامل وزن بالا، حجم اشغال شده زیاد (هم در طول و هم در عرض)، قابلیت کم در جذب ضربات و ارتعاشات طولی به سبب سختی در این شاسی است. همچنین سر و صدا و انتقال ارتعاشات در این نوع شاسی بالاست. این نوع شاسی قابلیت تغییر فرم در نقاط حساس در موارد مورد نیاز را ندارد. ضمناً مقاومت پیچشی این نوع شاسی کم بوده و باعث عدم بکارگیری آن در خودروهای اسپرت می‌شود.

خصوصیات این شاسی به سبب قابلیت تحمل وزن بالا موجب بکارگیری آن در خودروهای تجاری شده است. این شاسی، محکم بوده و در یک خودروی تجاری به سبب این قابلیت و همچنین اهمیت پایین فضا و قیمت پایین استفاده می‌شود. در بعضی از انواع وانت‌های سنگین و همچنین برخی از انواع SUV‌های بزرگ و البته غیر‌لوکس با قیمت پایین یا شرایط کاری سخت، هنوز از این نوع شاسی استفاده می‌شود. ولی استفاده از این نوع شاسی با توجه به معایب ذکر شده و آسایش بسیار پایین آن، در خودروهای سواری چند سالی است که منسوخ شده است. شاسی نردبانی از عضوهای طولی با مقاطع باز تشکیل شده است که در مقابل خمش در راستای عمود بر آنها مقاومت دارند. عضوهای عرضی بکار رفته در سه ناحیه جلو، وسط و عقب خودرو، دارای اشکال و اتصالات مختلفی است. مهمترین کلی تجهیزات انتقال قدرت نظیر میل گاردان و گیربکس به شاسی متصل می‌شوند. به طور کلی وظایف اعضای عرضی شاسی عبارتند از:

- ثابت نگه داشتن فاصله دو عضو طولی

- ایجاد مقاومت پیچشی لازم در شاسی

- ایجاد مقاومت در برابر متوازی‌الاضلاع شدن

- تحمل بارهای لازم به صورت یک تیر دو سر گیردار

- انجام وظایف ذکر شده به صورتی که تنش‌ها در اتصالات بیشتر از حد مجاز نگردد. فنرهای جلو و عقب شاسی و نگهدارنده‌های آنها به عضوهای طولی متصل می‌شوند و نگهدارنده‌های فنرهای عقب، درست در مقابل عضوهای عرضی نصب می‌شوند. این نگهدارنده‌ها طوری نصب می‌شوند که نقطه اثر نیروی اعمالی از طرف سیستم تعلیق، از مرکز برش ناودانی عبور کنند.

 

منبع: دنیای خودرو dkmag.net


هوا و فضا // ٩:٤٩ ‎ب.ظ - یکشنبه ۸ خرداد ۱۳٩٠

کاوشگر مریخ

می دانیم سیاره مریخ تنها سیاره ی غیر از زمین است که احتمال زندگی کردن در آن زیاد است. به همین دلیل بشر بیش از 30 فضاپیمای مختلف برای جست وجوی مریخ به فضا فرستاده است. دو تا از کاوشگرهای مریخ سازمان ناسا اخیرترین دیدارکنندگان مریخ اند.

شما در این مقاله فرصت این را می یابید که یاد بگیرید این کاوشگرها هنگامی که در حال جست وجوی مریخ هستند چه چیز هایی را می توانند کشف کنند.

 

 · کاوشگر می تواند توسط صفحات خورشیدی خود، انرژی تولید کند و آن را در باتری هایش ذخیره کند

· کاوشگر می تواند با یک جفت دوربین با کیفیت بالا که روی دکل نصب شده، عکسهای رنگی و استروسکوپیک (برجسته) بگیرد.

 

 


 

nh· دانشمندان می توانند یک نقطه را انتخاب کنند و کاوشگر به سمت آن نقطه حرکت کند. کاوشگر خود مختار عمل می کند یعنی خودش حرکت می کند زیرا زمان تلف شده برای فرستادن سیگنال ای رادیویی بین زمین و مریخ زیاد است. سه جفت دوربین سیاه و سفید در جلو، عقب و روی دکل کاوشگر به آن اجازه می دهد اطراف خود را ببیند و برای بر طرف کردن موانع، خود را هدایت کند.

; · کاوشگر می تواند از یک دریل نصب شده بر روی یک بازوی کوچک برای سوراخ کردن صخره ها استفاده کند. این دریل به طور رسمی با نام "ابزار سنگ خراش"(Rock Abrasion Tool(RAT)) شناخته شده است.

· کاوشگر 6 چرخ دارد با یک موتور برای هر چرخ جهت حرکت به اطراف

 

 

· کاوشگر یک دوربین بزرگنمایی نصب شده بر روی بازوی دریل دارد که توسط آن دانشمندان می توانند ساختار ظریف صخره ها را ببینند.

· کاوشگر مجهز به یک طیف سنج جرمی است برای تعیین ترکیب کانی ها در صخره ها

· کاوشگر سه آهنربا نصب شده در سه نقطه مختلف دارد که براده های آهن به آن می چسبند و دانشمندان می توانند آن ها را با دوربین ببینند و توسط یک طیف سنج موجی آنالیز کنند.

· کاوشگر می تواند همه ی اطلاعات جمع آوری شده را توسط سه آنتن رادیویی متفاوت به زمین بفرستد.

داخل کاوشگر :

بدنه ی کاوشگر از یک جعبه بسته درست شده که به آن Warm Electronic Box (WEB) (جعبه ی الکترونیکی گرم ) می گویند. این جعبه حیاتی است زیرا در مریخ دمای شب تا 100 درجه زیر صفر هم می رسد و اگر در آن دما یک وسیله ی گرم نباشد تا دما را بالای صفر برساند، باتری ها و قطعات الکترونیکی کارایی خود را از دست می دهند. WEB یک جعبه ی عایق دارد است که حاوی موارد زیر است :

· مغز کامپیوتری کاوشگر

· باتری های یون لیتیم

· رادیوها و تقویت کننده ی رادیوها

· قطعات مختلف کنترل برای طیف سنج های موجی و... در کل هر چیزی که نمی تواند در دمای 100- زنده بماند در داخل این جعبه هست.

این جعبه با سه مکانیزم محیط داخل خود را گرم می کند :

1- قطعات الکترونیکی هنگام فعالیت، خود گرما تولید می کنند

2- در داخل جعبه یک هیتر 1 وات تعبیه شده که کامپیوترمی تواند آن را روشن کند.

3- هشت گوی رادیواکتیو (دی اکسیدپلوتونیم) با از بین رفتن اتمهای پلوتونیم از خود حرارت تولید می کنند.

انرژی :

کاوشگر دارای 3/1 متر مربع سلول خورشیدی پر بازده است که تولید انرژی می کنند. وقتی که صفحه ها باز هستند در ظهر که خورشید پرقدرت است در حدود حداکثر 140 وات انرژی تولید می کنند. به عبارت دیگر خورشید به اندازه کافی به سلول ها می تابد که روزی 6 ساعت انرژی تولید شود.

 

 

 

منبع:www.sames.ir


مقاله کامل برای ارایه به استاد, هوا و فضا // ٥:٢٠ ‎ب.ظ - یکشنبه ۸ خرداد ۱۳٩٠

دانلود مقالات پژوهشی مهندسی هوافضا

طراحی و پیاده سازی سیستم کنترل کننده فازی یک نازل تونل باد مافوق صوت ST2

محمد رضا حسنی آهنگری، ناصر مزینی، حسام الدین ابن الدین حمیدی، مجله مکانیک و هوا فضا، جلد 2، شماره 3، اسفند 1385

دریافت متن مقاله

 

ارائه یک مدل تحلیلی به منظور پیش بینی نیروهای ماشینکاری وارد بر فرز سر کروی

رضا یوسفی، محسن حامدی، مجله مکانیک و هوا فضا، جلد 2،  شماره 3، اسفند 1385

دریافت متن مقاله

 

بهینه سازی وزنی یک پوسته کامپوزیتی در مخزن تحت فشار نوع 4 به روش الگوریتم ژنتیک

علی خانی، عباس وفایی صفت، صادق رحمتی، مجله مکانیک و هوا فضا، جلد 2، شماره 3، اسفند 1385

دریافت متن مقاله

 مقالات مهندسی مکانیک // ۳:۳۱ ‎ب.ظ - یکشنبه ۸ خرداد ۱۳٩٠

چگونگی کارکرد گیربکس های اتوماتیک- شماتیک و مسیر قدرت دنده ها

مکانیزم  گیربکس های اتوماتیک

در سال 1938 کرایسلر کلاچ هیدرولیکی را تولید نمود که با وجود آن در حالی که جعبه دنده می توانست در وضعیت درگیری باشد موتور با دور آرام به کار خود ادامه می داد . و با این طرح گام موفقیت آمیزی در ابداع جعبه دنده های نیمه اتوماتیک برداشته شد و بدین لحاظ کرایسلر مشهور گردید .

در فرمت:   word

پسورد فایل : www.pdfbook.persianblog.irمهندسی مکانیک // ۱٢:٠۸ ‎ب.ظ - یکشنبه ۸ خرداد ۱۳٩٠

راز تعادل خودروهای دوچرخ چیست؟


بیشتر ایده‌های جدید علمی هر قدر هم که در ابتدا نبوغ‌آمیز و هوشمندانه به نظر رسیده باشند. در نهایت غلط از آب در آمده‌اند؛ ولی برای تعداد محدودی از ایده‌های نو، درست عکس این روند اتفاق افتاده است. آنها در ابتدای مطرح شدن با نفی و بی‌مهری منتقدان روبرو شده بودند، اما درنهایت نه تنها درست بودن خود را به اثبات رساندند، بلکه دنیا را نیز تغییر دادند. نشریه نیوساینتیست در گزارشی، 10 مورد از این ایده‌های انقلابی را معرفی کرده است.

لوئیز برنان مهندسی ایرلندی-استرالیایی بود که شیوه حمل‌ونقل عجیب و نامتعارفی را اختراع کرد: خودروی ژیروسکوپی با دوچرخ که یکی از چرخ‌ها در قسمت جلو و دیگری در عقب دستگاه قرار داشت، درست مانند یک دوچرخه. هرچند این نیای اولیه موتورسیکلت نتیجه‌ای جز شکست به همراه نداشت، ولی به انقلابی گسترده‌تر در حمل‌ونقل منجر شد.

ژیروسکوپ‌ها از اصل بقای تکانه زاویه‌ای استفاده می‌کنند، این‌که یک شیء دوار تمایل دارد جهت و شدت دوران خود را حفظ کند و به همین دلیل، چرخ ژیروسکوپ در برابر هر نیرویی که بخواهد محور چرخشش را تغییر دهد، مقاومت می‌کند. برنان دریافت که ژیروسکوپ می‌تواند یک مونوریل را سر پا نگه دارد و در سال 1903، حق امتیاز این ایده را به نام خود ثبت کرد. او نمونه کوچکی از یک مونوریل را در نمایشگاه انجمن سلطنتی لندن در سال 907 به نمایش گذاشت و توجه جهانیان را برانگیخت. نویسنده مشهور اچ.جی ولز در رمان سال 1908 خود با نام جنگ در آسمان، به این اختراع اشاره کرد و توضیح داد که چگونه ایده یک خودروی ژیروسکوپی که بر روی کابلی بر فراز یک دره حرکت می‌کند، تماشاگران را نگران کرده بود: «تصور کنید اگر ژیروسکوپ از حرکت بایستد، چه می‌شود!».

برنان در سال 1909، نمونه‌ای در اندازه‌های اصلی را از دستگاه خود به نمایش گذاشت، ولی همان‌گونه که ولز پیش‌بینی کرده بود، نگرانی‌های امنیتی مانع از تجاری شده این ایده گردید. اینجا، المر اسپری وارد داستان می‌شود. او که بر روی فناوری ژیروسکوپ خود کار می‌کرد، امتیاز برنان را خرید و شرکت ژیروسکوپ اسپری را در بروکلین نیویورک تاسیس کرد تا کاربردهای دریایی ژیروسکوپ را شامل ژیروکامپس (قطب‌نمای ژیروسکوپی) و پایدارسازهای کشتی‌های تعقیب کند. امروزه، ابزارهای توسعه یافته توسط اسپری و دیگران در همه جا پیدا می‌شود. ژیروکامپس‌ها از اصل ژیروسکوپی استفاده می‌کنند تا سوزن را رو به شمال نگه دارند،

ژیروسکوپ‌ها همچنین در قلب سیستم‌های هدایت نیز قرار دارند، و تجهیزات کشتی‌های جنگی، تانکرهای نفت، سلاح‌های دریایی و دیگر ابزار مشابه را هدایت و پایدار می‌کنند. استفاده از ژیروسکوپ‌ها حتی به مدارهای الکترونیکی به‌کاررفته در گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها هم رسیده است.

منبع:وبلاگ بچه های مکانیک 88 چمران


آموزش نرم افزار // ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ - یکشنبه ۸ خرداد ۱۳٩٠

جعبه ابزار مکانیک درنرم افزار matlab

برای استفاده از نرم افزار مطلب  جهت حل مسائل مقاومت مصالح ازقبیل : 

·        تحلیل تیر

·        تحلیل میله در بارمحوری

·        تحلیل پیچش

·        تحلیل کمانش

·        تنش ها

·        دایره مور و تنش ها

·        ابزار تبدیل واحد ها

تعداد صفحه: 29 صفحه

در فرمت:   pdf

پسورد فایل : www.pdfbook.persianblog.irمقالات حرارت و سیالات // ۱۱:۳۸ ‎ق.ظ - یکشنبه ۸ خرداد ۱۳٩٠

مفهوم سرعت در سیالات

منظور از میدان سرعت یک سیال چیست؟ 

 

آیا همان تصوری که از سرعت ذرات و اجسام صلب داریم، به مکانیک سیالات قابل تعمیم است؟

بیائید نگاهی مجدد به این ترکیب بیندازیم: "میدان سرعت سیال" که متشکل از سه مفهوم میدان، سرعت و سیال می باشد. ابتدا هریک از این واژه ها را به تنهایی تعریف می کنیم و در انتها ترکیب آنها را که هدف اصلی ما در این مقاله می باشد مورد بررسی قرار می دهیم. 

"میدان"، طبق تعریف، توزیع پیوسته ای از یک کمیت اسکالر، برداری و یا تانسوری است که با توابع پیوسته ای از مختصات فضا و زمان بیان شود. 

برای نمونه می توان بیان نمود. یک میدان برداری، مانند( T(x, y, z, t دمای تمام نقاط یک جسم را در هر لحظه با میدان اسکالرنشان داد. در مکانیک سیالات یک محیط پیوسته،( V(x, y, z, tمیدان سرعت را می توان بصورت ریاضی کمیاتی مانند چگالی، دما، انرژی داخلی و آزاد، انتروپی، سرعت، تنش و . . . به سیال نسبت داده می شوند. فرض می شود که این کمیات، توابع پیوسته و همواری(مشتق پذیری) از متغیرهای فضایی و در گذر زمان می باشند.مقالات مهندسی مکانیک // ۸:۱٤ ‎ب.ظ - شنبه ٧ خرداد ۱۳٩٠

دستاوردهای نوین در زمینه تهویه کولر اتومبیلها

ابداع روشی جدید برای بخارزدایی شیشه جلو خودرو :
به گفته محققان، این ابزار با کنترل و درواقع مدیریت جریان هوای خروجی از دریچه‌های سیستم تهویه مطبوع خودرو ایجاد میشود که دستیابی به این هدف با اضافه کردن و ایجاد یک سری تصحیحات خاص در سیستم تهویه مطبوع کنونی خودروها، امکان پذیر است.


آنچه از یک سیستم برفک بخارزدایی خودروانتظار می‌رود این است که به محض روشن شدن خودرو فعال شده و بخار و یخ‌زدگی شیشه رابه طور کامل از بین ببرد، به علاوه پاکیزه شدن شیشه خودرو کاملا یکنواخت صورت گیردو کل مقطع شیشه عاری از یخ و بخار شود و در نهایت یخ و بخار در هیچ مرحله از سفرنباید مجددا ایجاد شود.

موارد مذکور می‌تواند اهداف ایجاد چنین سیستمی باشد، آنچه به زعم محققان این طرح، روش‌های کنونی برفزدایی در خودروها کهشاید بتوان بهترین آنها را در خودرو مرسدس بنز دید، چندان در تحقق آنها موثر و موفق نبوده‌اند چرا که اولین قسمتهایی از شیشه که پس از زمان نه چندان مناسب، از بخارپاک می‌شود، زیر سطح بحرانی دید راننده است که از لحاظ امنیت خودرو اصلا مناسب نیست.

به طور کلی تشکیل بخار روی شیشه به دلایلی چون تعرق و تنفس سرنشینان، ورود سرنشینی با لباس مرطوب به داخل خودرو و یا بالارفتن نسبی رطوبت هوای محیط و در عین حال کاهش دما، صورت میگیرد.

با افزایش استفاده از گردش مجدد هوا درسیستم تهویه که مانع از تخلیه رطوبت از اتاقک خودرو میشود، مشکل مه گرفتگی شیشه‌های خودرو بسیار بیشتر شده است.

خودروهای ژاپنی خصوصا بیشترین مه گرفتگیشیشه را دارند و آن به خاطر تکیه فراوان سیستم تهویه مطبوع خودرو روی گردش دوباره جریان هواست.

دانشمندان و متخصصان فراوانی به منظورتشخیص و رفع مشکل بخار گرفتگی شیشه‌ها در خودرو تلاش کرده‌اند اما هر یک به موفقیت‌های محدودی در این زمینه دست یافته‌اند.

پیشرفت‌های اخیر در تکنیکهای آزمایشگاهی ونیز محاسبات CFD کمکهای شایانی به بهینه کردن سیستم بخارزدا در خودرو کرده است؛البته به علت پیچیدگی هندسه اتاقک خودرو اکثر فعالیت‌های گذشته، به صورت آزمایشگاهیانجام شده است.

به زعم محققان، این طرح اگر چه پیشرفت‌هایفراوانی در فهم مشخصات جریان هوا و تشخیص مشکلات موجود در سیستم‌های کنونی بخارزدایی در خودروهای مسافری صورت گرفته، اما همچنان نیاز به بررسی‌های دقیقتر وتلاشهای بیشتری نیز هست، چرا که اکثر فعالیت‌های انجام شده در راستای تشخیص مشکل بوده و راهکارهای ارائه شده به علتهایی چون هزینه بالای اجرا و ساخت غیر ممکن و ... تاکنون عملی نبوده است.

پژوهشگران ایرانی در تحقیقات خود ابتدا بهشبیه سازی سیستم تهویه مطبوع خودرو و جریان هوای داخل اتاقک خودرو پرداختند.

در این راستا پس از شبیه سازی هندسی اتاقک خودرو سمند با اندازههای واقعی، در نرم‌افزار SOLID WORK این مدل در محیط نرمافزار GAMBIT، مش‌بندی و سپس در نرم‌افزار FLUENT، تحلیل ممنتوم و انرژی شد. سپس بااستفاده از نتایج تحلیل فلوئنت و تدوین یک برنامه رایانه‌یی بر مبنای قوانین انتقالجرم در حالت گذرا، ضخامت فیلم بخار روی شیشه محاسبه شد تا بدین ترتیب شرایط بهینه جریان مورد استفاده برای بخارزدایی تعیین شود.

به گزارش ایسنا، در این پروژه عملکرد ششحالت مختلف، شامل حالت کنونی سیستم بخارزدایی خودروها و پنج حالت پیشنهادی دیگر بایکدیگر مقایسه شده و بهینه ترین حالت، پیشنهاد شده است.

تفاوت حالتهای پیشنهادی در محل‌های ورودیو خروجی سیستم بخارزدا میباشد.

محققان با بیان این که بهترین روش، روشیاست که بخار روی شیشه را در منطقه بحرانی سریعتر از بین برده و در عین حال از حیثمیدان ممنتوم و حرارتی شرایط آسایش را برای سرنشینان فراهم کند، نتیجه گرفته‌اند: حضور دریچه‌های خروجی در قسمت عقب خودرو، منجر به کشیده شدن هوای گرم سیستم بخارزدادر سمت عقب خودرو می‌شود.

این پدیده از دو جهت مطلوب نیست، از طرفیبه بالا رفتن دمای اتاقک و از بین رفتن آسایش سرنشینان منجر می‌شود و از طرف دیگر،مانع از جریان یافتن هوا در راستای شیشه شده و هوا را تا حدودی از شیشه منحرفمی‌کند.

در نهایت بهترین حالت، وضعیتی عنوان شدهکه دریچه‌های ورودی در زیر شیشه و A-Pillar سمت چپ باشد و خروجی در A-Pillar سمتراست واقع شده باشد.

ادامه مقاله را دانلود کنید

منبع: mpdf.ir


انرژی خورشیدی, انرژی های نو, برق // ۸:٠٦ ‎ب.ظ - شنبه ٧ خرداد ۱۳٩٠

تولید برق با استفاده از انرژی های نو

منبع:www.powerengineering.blogfa.com

چگونگی تولید برق با استفاده از انرژی های نو برای دانلود و مطالعه شما دوستان قرار داده ام. در این فایل آموزشی به بررسی نیروگاه های تولید برق همچون نیروگاه های خورشیدی، پیل سوختی، زیست توده ای، حرارتی، گاز، سیکل ترکیبی، آبی، هسته ای، باد و زمین گرمائی پرداخته می شود.

==================================

دانلود فایل از سرور اختصاصی وبلاگ مهندسی برق===================================

در صورت نیاز پسورد فایل www.powerengineering.blogfa.com  می باشد.

توجه داشته باشید که پسورد را کپی ننمایید بلکه باید آن را تایپ نمایید.


18 مقاله حرارت و سیالاتی

 18 مقاله حرارت و سیالاتی 

ردیف عنوان دریافت فایل
1 طراحی اقتصادی سیستم های لوله کشی ( Design to Cost )
2 حداقل ها و حداکثر ها در لوله کشی سایت های صنعتی  piping design clearances
3 چند نکته کاربردی در زمینه طراحی تاسیسات مکانیکی HVAC design notes
4 ساختمان های سبز Green buildings
5 اصول تهیه نقشه های اطلاعاتی بخش لوله کشی piping information
6 کتاب آموزش طراحی لوله کشی صنعتی piping traning course
7 کتاب طراحی سیستم جمع آوری و دفع فاضلاب و آب باران در ساختمانهای مسکونی PLUMBING DESIGN
8 راهنمای ساخت کاتالوگ الکترونیکی نرم افزار PDMS
9 چگونه برای یک پروژه مدرک PMS تهیه کنیم ؟
10 روش محاسبه حجم انباره چاه جذبی فاضلاب
11 آشنائی با اجزاء و عملکرد نیروگاه هسته ای
12 روش محاسبه حجم مخازن تحت فشار آب شرب
13 جزوه آموزشی طراحی لوله کشی و تحلیل تنش در جزیره بویلر نیروگاه سیکل ترکیبی
14 نمونه عملی از محاسبات فنی لوله گذاری شبکه جمع آوری فاضلاب انسانی
15 دستورالعمل های اجرائی نصب تاسیسات مکانیکی
16 اصول طراحی آشپزخانه های صنعتی
17 روش محاسبه سایز اوریفیس های آتش نشانی
18 دوره کامل آموزش مدل سازی با نرم افزار PDMS 11.3

 منبع: شرکت مهندسی پترو پالا محور


تاسیسات, نیروگاه ها // ۱٢:۱٧ ‎ب.ظ - شنبه ٧ خرداد ۱۳٩٠

دانلود فایل word تشریح دیگ بخار

دیگهای بخار


علاوه بر نیروگاه هایی که برای تولید برق از بویلرها و دیگ های آب داغ استفاده می کنند ضایعی دیگر چون لاستیک سازی- فیبر سازی غذایی- نساجی- بهداشتی و گرمایشی برجها و بسیاری از موارد دیگر که نیازمند بخار آب یا آب داغ در یک فرآیند تولید یا خدمات می باشند نیز کاربرد فراوان دارند.

تعداد صفحه: 20 صفحه

در فرمت: word

پسورد فایل : www.pdfbook.persianblog.irدانلود نرم افزار, آموزش نرم افزار // ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ - شنبه ٧ خرداد ۱۳٩٠

دانلود فونت های فارسی اتوکد – AutoCAD Font

منبع : کد سی تی

دانلود فونت های فارسی اتوکد – AutoCAD Font

فونت های نرم افزار اتوکد که با پسوند فایل shx شناخته می شوند فونت های خاصی هستند که در صورت موجود نبودن در شاخه فونت نرم افزار، نوشته ها در فایل های dwg خوانا نمی باشد و در صورت save کردن در این حالت دیگر امکان صحیح خواندن آنها به وجود نمی آید.

در اینجا ما پر استفاده ترین فونت های فارسی اتوکد را برای شما به طور رایگان قرار داده ایم که تنها می بایست آنها را از دانلود محصول ( لینک قرار داده شده در پایین )،  دانلود نمود و پس از unzip کردن در پوشه Font شاخه Auto CAD بریزید.

نام فونت ها:

نام فونت ها به فارسی:

چاپی – دی جی ان استایل - فارسی – فارس – فارسیک – فارسین – حسین – شیراز – کتابیذ – مجله – نسخ - نازنین – ساده – تحریر – ترافیک – زیبا

حجم: 679 کیلوبایت


تاسیسات // ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ - شنبه ٧ خرداد ۱۳٩٠

دانلود مقاله تهویه مطبوع

تهویه مطبوع

عمل تهویه مطبوع عبارت است از انجام عملیاتی روی هوا تا بتوانیم شرایط هوای محل مورد نظر را برای زیستن، کارکردن یا عملیات صنعتی راحت و مناسب کنیم . این شرایط عبارتند از کنترل درجه حرارت، رطوبت و حرکت هوا بطور همزمان که طبق روش معینی بطور اتوماتیک ثابت بماند یا تغییر کند.


در تهویه مطبوع باید عوامل مختلف هوا را تنظیم و ثابت کرد که اهم آنها عبارتند از درجه حرارت، رطوبت هوا، سرعت وزش هوا، صاف کردن هوا از گرد وغبار و از بین بردن باکتریها و ویروسهای موجود در آن می باشد.

تعداد صفحات :40 صفحه

فایل : word

پسورد فایل : www.pdfbook.persianblog.irتاسیسات // ۱٠:٢٩ ‎ق.ظ - شنبه ٧ خرداد ۱۳٩٠

اصولی ترین روش لوله کشی برای گردش مناسب آب سرد و گرم بین چیلر و فن کویل ه

یکی از دوستان در بخش نظرات در خواست مقاله و مطالبی در خصوص{ گردش آب سرد و گرم بین چیلر و فن کویل ها} و {اصولی ترین روش لوله کشی} داشتند که مطالبی را برای دوست عزیز پیدا کردم ، امیدوارم به کافی باشد.

البته چند سایت در زمینه تاسیسات فعالیت میکنند که می توانند بهتر کمک کنند.

====================

مجله اروند (تاسیسات)

====================

 

ﻛﺎﺭﻛـﺮﺩ ﺑـﻲ ﻋﻴـﺐ ﻭ ﻧﻘـﺺ ﺗﺄﺳﻴﺴﺎﺕ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ

====================

ﺍﻓﺖ ﻓﺸﺎﺭ ﺁﺏ در سیستم تاسیسات

====================

 

بهتر است به سایت های زیر هم سری بزنید.

1- تاسیسات

2- مهندسان تاسیسات

3- تاسیسات آنلاین


مهندسی عمران // ۸:٥٠ ‎ب.ظ - جمعه ٦ خرداد ۱۳٩٠

مطالبی در خصوص ارتعاشات در سازه ها

یکی از دوستان تقاضای مقاله ای در خصوص ارتعاشات در پل یا سازه ها داشتند ، که چند مطلب برای شما قرار دادم.

امیدوارم به کارتان بیاید.

 

ﺁﺯﻣﺎﻳﺶ ﺍﺳﺘﺎﺗﻴﻚ ﻭ ﺩﻳﻨﺎﻣﻴﻚ ﭘﻞ ﻗﻮﺳﻲ ﺑﺘﻨﻲ ﺍﻛﺒﺮﺁﺑﺎﺩ

=============

کاهش ارتعاشات لرزه ای سازه ها با استفاده از میراگر ویسکوز مایع غیر فعال

=============

 

ﺗﺤﻠﯿﻞ دﯾﻨﺎﻣﯿﮑﯽ ﻏﯿﺮ ﺧﻄﯽ ارزﯾﺎﺑﯽ ﻋﻤﻠﮑﺮد ﭘﻞ راه آﻫﻦ

==============

آشنایی با انواع پلها و ساختار آنها// ٢:٤۱ ‎ب.ظ - جمعه ٦ خرداد ۱۳٩٠

آیرودینامیک پرواز

تاریخچهبرادران رایت توانستند با استفاده از نبوغ و خلاقیت خود در دهم دسامبر 1903 که آرزوی دیرینه بشر را که پرواز بود تحقیق بخشند و از زمانی که اسحاق نیوتن فیزیکدان انگلیسی ، نیروی جاذبه را کشف کرد، فکر پرواز و غلبه بر نیروی جاذبه در انسان شدت بیشتری یافت. برادران رایت که یک مغازه تعمیرات دوچرخه داشتند، همیشه در فکر پرواز بودند.

آنها بر اساس اطلاعات و مطالعات که در مورد پرواز داشتند به ساخت بالها و طراحی هواپیما پرداختند. سپس یک تونل باد کوچک ساخته و اجزای آیرودینامیکی هواپیمای خود را که از طراحی کاملا نوین و پیشرفته برخوردار بود، آزمایش کردند. و اولین پرواز قابل کنترل هواپیما را انجام دادند. زمانی که هواپیما به پرواز در می‌آید تحت تاثیر نیروهای آیرودینامیکی قرار می‌گیرد.

نیروی آیرودینامیکی

نیروی آیرودینامیک در اثر وزش باد بر روی یک جسم تولید می‌شود. این جسم می‌تواند تیر چراغ‌ برق ، یک آسمان خراش ، پل ، هواپیما و یا کابل برق فشار قوی باشد. اما بازتاب نیروی آیرودینامیکی که ایجاد می‌شود، بستگی به شکل این جسم خاص که در معرض وزش باد قرار گرفته است. اگر هم پهن و دارای زاویه تند باشد در برابر باد مقاومت می‌کند و در جهت وزش باد خم می‌شود. اما اگر دارای زوایای خمیده و یا نیم‌دایره باشد، مقاومت کمتری نسبت به سایر اجسام خواهند داشت. نیروهای آیرودینامیکی شامل چهار نیرو می‌شود، که این نیروها عبارتند از :


جزوات آموزشی // ٢:٢٥ ‎ب.ظ - جمعه ٦ خرداد ۱۳٩٠

دانلود جزوه کامل و مفهومی از دینامیک گازها(دکتر سعدالدین)

جزوه کامل و مفهومی از دینامیک گازها(دکتر سعدالدین)


 نقل قول :

جزوه ای که امروز برای شما دوستان عزیز در وبلاگ قرار داده ام با عنوان "دینامیک گازها" از دکتر سیف الله سعدالدین می باشد.که در 10 فصل تدوین شده است.

فرمت این جزوات در قالب Pdf می باشد.لازم به ذکر است که در پایان هر فصل از نمونه سوالات مفهومی و مهم از دینامیک گاز ها و حل جامع و تشریحی آنها استفاده شده است که در فهم درس کمک بسزایی خواهد کرد.

مراجعی که در تهیه این جزوه از آنها بهره برده شده عبارتند از:

1.دینامیک گازها    تالیف:جیمزی.ا.جان   ترجمه:دکتر علی اکبر عالم رجبی

2.دینامیک گازها   تالیف:زاکرو

3.دینامیک گازها   تالیف:شاپیرو

فصل های جزوه به قرار زیر می باشند:

برای دانلود هر فصل از لینک دانلود مربوطه در زیر عنوان هر فصل استفاده کنید

1.معادله های اصلی جریان تراکم پذیر

2.انتشار موج در محیط تراکم پذیر

3.جریان آیزنتروپیک گازها

4.موجهای ضربه ای عمودی

5.کاربردها

6.موجهای ضربه ای مایل

7.جریان پرانتل مایل

8.کاربردها

9.جریان همراه با اصطحکاک

10.جریان همراه با اتلاف دما


 پسورد و منبع‌ : mec20.blogfa.com


نیروگاه ها // ٢:٢۳ ‎ب.ظ - جمعه ٦ خرداد ۱۳٩٠

تحولی نو در چرخه برایتون برای افزایش راندمان نیروگاههای گازی

توربین گازی جدید با سیکل CO2 فوق اشباع برایتون

هیتنا: محققان آزمایشگاه ملی سندیا در تلاشند تا کار آمدی یک سیستم توربین گازی جدید برای ژنراتورهای قدرت را به اثبات برسانند.انتظار می رود کارآیی بالای حرارتی- الکتریکی این سیستم جدید  راندمان را تا بیش از 50 درصد افزایش دهد، هم چنین باعث افزایشی 50 درصدی در نیروگاه های هسته ای و یا 40 درصد افزایش راندمان در توربین های گازی ساده خواهد شد.
این سیستم بسیار کم حجم و کوچک است، بدین معنی که می تواند هزینه های سرمایه گذاری را کاهش دهد. محققان در این مرکز بر روی توربین های چرخه برایتون دی اکسید کربن سوپرکریتیکال (فوق بحرانی یا فوق اشباع) متمرکز شدند که به طور معمول برای انباشت حرارتی و ژنراتورهای هسته ای الکتریکی، شامل نسل بعدی رآکتورهای قدرت، استفاده می شوند. اما در نهایت هدف جایگزینی با توربین های بخار چرخه رانکین است که راندمان پایینی دارند، در دمای بالا اتلاف انرژی زیادی دارند و به خاطر نیاز به توربین ها و کندانسورهای بزرگ، حدود 30 برابر فضای بیشتری را اشغال می کنند. این در حالی است که سیکل برایتون می تواند 20 مگاوات انرژی الکتریکی را در مجموعه ای با حجمی به کوچکی 4 متر مکعب، ارائه دهد.
چرخه برایتون که به نام جورج برایتون نام گزاری شده، در اصل به وسیله هوای داغ در یک فضای محدود کار می کند و سپس در یک جهت خاص آنرا آزاد می کند و این اصل و کلیاتی است که امروزه در موتورهای جت مورد استفاده قرار می گیرد. موتورهای جت به حجم کوچکی از هوای داغ، شتاب و سرعت بالایی داده و از انتهای موتور خارج می کنند.

توربین گازی جدید با سیکل CO2 فوق اشباع برایتون

استیو رایت محقق اصلی این پروژه از گروه نظریه های هسته ای پیشرفته سندیا اعلام کرد: "این ماشین اساسأ یک موتور جت  با مایع داغ است. در سیستم CO2  فوق اشباع مقدار زیادی از مزایای علمی و صنعتی برای ژنراتورهای تولید قدرت با استفاده از تمام توان و انرژی پتانسیل منابع گرما شامل خورشید، گرمای زمین، سوخت های فسیلی، سوخت های زیستی و هسته ای وجود دارد."
شرکت سندیا در حال حاضر 2 حلقه آزمایشی و تست CO2  فوق بحرانی دارد(چرخه ای که مشتق می شود از کار مایع به عنوان مکمل در هر جریان). یک حلقه تولید قدرت در آروادا واقع در کلورادو در سایت و مرکز پروژه شرکت باربر نیکولز قرار دارد، جایی که کارش را آغاز کرده و در حدود 240 کیلووات الکتریسیته در طی مراحل فازهای توسعه که از ماه مارس سال 2010 آغاز شده،تولید می کند و در حال حاضر مراحل بهینه سازی و ارتقا را طی می کند و انتظار می رود در تابستان امسال به مرکز اصلی شرکت سندیا منتقل شود.
حلقه دوم در مرکز آلبوکرک سندیا قرار دارد، که برای تحقیقات درباره مسائل مربوط به تراکم و فشرده سازی، یاتاقان ها، درزگیری و مهر و موم و اصطکاکی که در نزدیکی نقطه بحرانی وجود دارد، مورد استفاده قرار می گیرد. اما این نقطه بحرانی جایی است که دی اکسید کربن چگالی و تراکمی نزدیک به مایع دارد ولی هنوز خیلی از خواص گاز را حفظ کرده است.

توربین گازی جدید با سیکل CO2 فوق اشباع برایتون

شرکت سندیا برنامه های فوری را برای توسعه و راه اندازی آزمایش کوچک حلقه ها برای شناسایی ویژگی ها و مشخصات کلیدی و تکنولوژی ارائه داد. نتایج آزمایش توانایی و قابلیت های مدل مفهومی، ویژگی های تراکم و غلظت، راندمان، مقیاس پذیری و تطبیق با سیستم های بزرگتر را نشان خواهد داد و هم چنین برنامه هایی را برای آینده در جهت تجاری سازی این تکنولوژی فراخوان داد که یکی از این برنامه ها شامل برنامه ای صنعتی در جهت راه اندازی و تجهیز کارخانه ای صنعتی برای تولید 10 مگاوات نیروی الکتریکی می باشد.
یک سیستم رقابتی دیگر در سندیا وجود دارد که از چرخه برایتون با استفاده از هلیوم به عنوان مایع کار استفاده می کند و برای کار کردن در دمای 925 درجه سانتی گراد طراحی شده است و انتظار می رود که بتواند انرژی الکتریکی با راندمان 43 تا 46 درصد تولید کند. این سیستم در مقایسه با چرخه برایتون CO2  فوق بحرانی  راندمانی مشابه و برابر را ارائه می دهد اما CO2  فوق بحرانی این راندمان را در دمایی بسیار پایین تر (250 تا 300 درجه سانتی گراد) فراهم می کند و در مقایسه با سیکل هلیوم کوچک و کم حجم تر می باشد که البته سیکل هلیوم هم به نوبه خود از چرخه بخار معمولی کوچک تر است.

توربین گازی جدید با سیکل CO2 فوق اشباع برایتون

تحت شرایط عادی،رفتار مواد در راه و مسیر کلاسیک و ایده آل در حالات و چگونگی تغییر فاز در هنگام تبدیل آب به بخار، قابل پیش بینی است. اما این مدل تمایلی به کار کردن در دماهای پایین و فشارهای بالا نسبت به آنهایی که در نقطه بحرانی قرار دارند، ندارد. در مورد دی اکسید کربن یک تراکم غیرعادی و غیر منتظره "فوق اشباع" مایع در نقطه ای مابین فاز گازی و فاز مایع اتفاق می افتد. خواص فوق اشباع دی اکسید کربن در دمای بالای 500 درجه سانتی گراد و فشار بالای 7.6 مگاپاسکال، سیستم را برای عملیات و کار کردن با راندمان حرارتی بسیار بالا آماده می کند. با راندمانی حتی بیشتر از یک نیروگاه بزرگ ذغالسنگ و تقریبأ 2 برابر راندمان یک موتور بنزینی(در حدود 25 درصد).
به عبارت دیگر، به عنوان مقایسه با سایر توربین های گازی، سیستم CO2 فوق اشباع برایتون می تواند نیروی الکتریکی تولید شده درهر واحد سوخت را به میزان 40 و بیشتر افزایش دهد. ترکیب دماهای پایین، راندمان بالا، چگالی و تراکم توان بالا به ارائه و توسعه یک مدل کم حجم کوچک در سیستم های حمل و نقل که به دلیل استفاده از مواد استاندارد صنعتی و مهندسی (فولاد زد زنگ) مورد نیاز و استفاده کمتر از مواد به دلیل کوچکی آن، کمک می کند و هم چنین باعث پیشرفت فرآیند های تولیدی می شود.
پروژه سیکل CO2  فوق اشباع برایتون شرکت سندیا توسط دپارتمان انرژی پشتیبانی می شود و سرمایه گزاری آن توسط آزمایشگاه تحقیق و توسعه LDRD  انجام شده است.


// ٢:۱٩ ‎ب.ظ - جمعه ٦ خرداد ۱۳٩٠

سوالات امتحانی استاتیک/ دکتر فریدون

سوالات امتحانی استاتیک/  دکتر فریدون

====================

====================


دانلود کتاب و حل مسایل, جزوات آموزشی // ۱۱:۱۳ ‎ق.ظ - جمعه ٦ خرداد ۱۳٩٠

آموزش درس انتقال حرارت توسط Power Point

منبع:enrashidpour.com

آموزش درس انتقال حرارت توسط Power Point

 

 


مهندسی مکانیک // ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ - جمعه ٦ خرداد ۱۳٩٠

شیوه و قوانین مربوط به چگونگی تدوین پایان نامه

شیوه و قوانین مربوط به چگونگی تدوین پایان نامه  

مقطع کارشناسی مهندسی مکانیک 

 

(ارائه شده توسط شورای گروه مهندسی مکانیک)  

 

 

 

  


جزوات آموزشی // ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ - جمعه ٦ خرداد ۱۳٩٠

دانلود جزوه دست نویس طراحی اجزا 1و۲

منبع:enrashidpour.com

جزوه دست نویس طراحی اجزا  1 و ۲

 

 

 جزوه اول :  26.7 مگابایت

جزوه دوم :19.7 مگابایت

دانلود جزوه طراحی اجرا 1  

============================

دانلود جزوه طراحی اجزا 2


آموزش نرم افزار // ٩:۳٧ ‎ب.ظ - پنجشنبه ٥ خرداد ۱۳٩٠

دانلود خودآموز و راهنما ی کتیا ورژن ۵ (Download Help and Tutorial CATIA V5)

دانلود خودآموز و راهنما ی کتیا ورژن ۵ (Download Help and Tutorial CATIA V5)

در زیر می توانید راهنمای تمام محیط های کتیا را دانلود کنید.

برای دانلود روی آیکن pdf کلیک کنید.

 

EXAMPLES I

توضیح کوتاه

 

size

Getting Started with Catia V5

 - نحوه شروع برنامه کتیا.

6.6 MB

Module - Part Design

 - طراحی قطعات

10 MB

Module - Assembly Design

 - ایجاد مداهای مونتاژی.

14 MB

Module - Assembly Drafting

 - نقشه کشی در صفحه.

8.6 MB

Module - Generative Part

Structural Analysis

 - تحلیل استحکام قطعه.

5.6 MB

Module - NC-Manufacturing

 - تولید کدها برای تولید.

6.0 MB

Module -  Generative Drafting

 - تولید نقشه دو بعدی و نقشه کشی.

9.1 MB

Module -  Knowledgeware

 

12 MB

EXAMPLES II

 

 

 

Assembly Design

 - تعیین ارتباط بین قطهات برای مونتاژ یک ماشین.

4.5 MB

Catia Team PDM

 - مدیریت چرخه تولید.

1.5 MB

Catia CADAM Interface

 - تبادل اطلاعات بین طرح های کتیا با دیگر نرم افزارها.

0.5 MB

Circuit Board Design

 

1.4 MB

DMU - Fitting Simulator

 - تعیین شبیه سازی و تحلیلل نحوه سوار شدن و باز شدن قطعات ماشین.

2.1 MB

DMU - Kinematics Simulator

 - شبیه سازی وتحلیل مکانیزم ماشین.

1.7 MB

DMU - Navigator

 - بررسی مدل به صورت مجازی.

4.5 MB

DMU - Optimizer

 - بهینه سازی مدل.

0.8 MB

DMU - Space Analysis

 - ارزیابی مدل سه بعدی.

1.8 MB

Expert Knowledge

- تضمین محیا شدن ژروژه طبق استاندارد

0.5 MB

Freestyle Shaper and Optimizer

 - طراحی سطوح دلخواه و بهینه کردن.

5.1 MB

Generative Drafting

 - تولید نقشه های فنی

3.5 MB

Generative Knowledge

 

0.9 MB

Generative Part Stress Analysis

 

2.3 MB

Generative Shape Design

 - طراحی سطوح.

3.2 MB

Infrastructure CATIA

 - سیستم ساختار Catia V5.

16 MB

Interactive Drafting

 

4.1 MB

Knowledge Advisor

 

1.9 MB

Part Design

- طراحی قطعه

5.0 MB

Plant Layout

 - بهینه سازی فضا و ابزار در کارخانه.

1.6 MB

Real Time Rendering

 - ارائه دادن تصویر از مدل

1.6 MB

Sheet Metal Design

 - طراحی قطعات ورقه های فلزی

1.8 MB

Sketcher

 - Use a sketchbook.

3.4 MB

Systems Routing

 - طراحی مقدماتی برای تاسیسات

0.8 MB

V4 Integration

- یکی کردن Catia V5وV4

2.0 MB

Wireframe and Surface

 - برای ایجاد لبه های سطوح و سطوح ساده.

1.6 MB

 
 
منبع : http://www.catia.com.pl

// ٩:٢۳ ‎ب.ظ - پنجشنبه ٥ خرداد ۱۳٩٠

کتابخانه دیجیتال(پست ثابت)

   کتابخانه دیجیتال

این وبلاگ جهت همگام شدن با سایت های برجسته درخصوص تامین اطلاعات علمی موردنیاز اساتید ، دانشجویان و پژوهشگران اقدام به راه اندازی کتابخانه دیجیتالی بر روی شبکه اینترنت نموده است . کتابخانه فوق شامل حداقل ۳۰ عنوان از برجسته ترین پایگاههای علمی جهان می باشد که تمامی حیطه های مورد نیاز گروه های آموزشی دانشگاه ها را دربر می گیرد این کتابخانه دارای 8000 عنوان نشریه بصورت تمام متن ، چندین میلیون مقاله و میزان قابل توجه ای کتاب و دایره المعارف می باشد.


آموزش نرم افزار // ٩:۱٤ ‎ب.ظ - پنجشنبه ٥ خرداد ۱۳٩٠

گزارشاتی درباره نرم افزار و مثالهای کاربردی از ساخت مدلهای متنوع سازه با نرم اف

منبع : AnsysHelp

گزارشاتی درباره نرم افزار و مثالهای کاربردی از ساخت مدلهای متنوع سازه

با نرم افزار ANSYS 10.0

گزارشهای آموزشی (Educational Reports)


آشنایی سریع با بخشهای مختلف نرم افزار ANSYS 10.0

در فرمت فشرده (zip)


 

مثال شماره 1:

تحلیل الاستیک خطی یک ورق سوراخدار دو بعدی

در این مثال از المان Shell برای ساخت یک صفحه سوراخدار و تحلیل آن استفاده میشود. در انتها نحوه استخراج نتایج تحلیلی ارائه خواهد شد.

به حجم  1.7 مگابایت

در فرمت فشرده (rar)


مثال شماره 2:

تحلیل الاستیک خطی یک قاب یک طبقه دو بعدی فولادی

یک قاب یک طبقه با اتصالات صلب تحت بار گسترده خطی و بار متمرکز جانبی تحلیل شده و نحوه مشاهده نتایج آن با استفاده از روش Sequence number نشان داده میشود.

به حجم  2 مگابایت

در فرمت پی دی اف (pdf)


مثال شماره 3:

تحلیل الاستیک خطی یک دیوار بنایی تحت بار ثقلی و جانبی

در این مدل نحوه کار با مدلهای حجمی نشان داده شده است. یک دیوار بنایی با دو بازشوی در و پنجره تحت بار ثقلی و جانبی وارد بر بالای آن تحلیل شده و تنشهای اصلی ایجاد شده در آن به صورت برداری و کانتور رنگی نمایش داده میشود.

به حجم  1.7 مگابایت

در فرمت فشرده (zip)

 

مثال شماره 4:

تحلیل مودال و طیفی یک قاب یک طبقه دو بعدی فولادی

در این مثال نحوه انجام تحلیل مودال بر روی قاب مثال دوم و استخراج مشخصات مودی آن نشان داده میشود. در بخش دوم روش تحلیل طیفی همین مدل تحت اثر طیف استاندارد 2800 ایران مرور شده و با استفاده از Load Case نتایج تحلیل طیفی و ثقلی با یکدیگر ترکیب میشوند.

به حجم  1.7 مگابایت

در فرمت فشرده (zip)

 

مثال شماره 5:

بارگذاری تناوبی یک تیر فولادی یکسر گیردار با رفتار غیر خطی

فرآیند مدلسازی و المان بندی یک تیر I شکل که بصورت صفحه ای مدلسازی می شود مرور شده و نحوه تعریف مصالح غیر خطی فولاد نشان داده خواهد شد. بارگذاری بصورت رفت و برگشتی (تناوبی) به انتهای تیر وارد می شود. در نهایت نمودار نیرو —تغییر مکان تیر رسم خواهد شد.

به حجم  1.7 مگابایت

در فرمت پی دی اف (pdf)

مثال شماره 6:

تحلیل دینامیکی گذرا برای رایزرهای مربوط به سکوهای دریایی در برابر امواج دریا

تهیه کننده: مرتضی حسین پور فاضل

سازه های دریایی که مهمترین آنها سکوهای نفتی و لوله های انتقال نفت هستند، همواره در معرض نیروی های وارد از سوی امواج سطحی قرار دارند. در این مثال نحوه مدلسازی یک لوله از سکوی نفتی با بارگذاری امواج دریا نشان داده شده و نتایج تحلیل استخراج می شوند.

به حجم 452 کیلوبایت

در فرمت پی دی اف (pdf)


دانلود کتاب و حل مسایل, مهندسی عمران // ٩:٠٧ ‎ب.ظ - پنجشنبه ٥ خرداد ۱۳٩٠

دانلود حل المسائل مقاومت 2 پوپوف

منبع : icivil.ir

دانلود حل المسائل مقاومت 2 پوپوف

 

سلامی گرم و کتابی داغ تقدیم به شما و اینبار حل تشریحی مقاومت مصالح 2 پوپوف دیگر زیاده عرضی نیست , به امید استفاده مفید - به دانلود این کتاب دعوت شده اید.معرفی سایت ها // ۱٠:۱٤ ‎ب.ظ - چهارشنبه ٤ خرداد ۱۳٩٠

سایت آموزش و تحلیل چرخ دنده ها

سایت آموزش و تحلیل چرخ دنده ها

  برو به این سایت


فیلم ها و فلش های آموزشی // ٩:٠٢ ‎ق.ظ - چهارشنبه ٤ خرداد ۱۳٩٠

نمودار ترمودینامیکی موتور اتو به صورت انیمیشن

مودار ترمودینامیکی  موتور اتو به صورت انیمیشن (thermodynamic Diagram for Otto cycle in animation)

در زیر انیمیشنی قرار دار داده شده که طرز کار موتور بنزینی که سیکل اتو دارند را همراه نمودار ترمودینامیکی آن به نمایش می گذارد.
دانلود نرم افزار // ٩:٠٠ ‎ق.ظ - چهارشنبه ٤ خرداد ۱۳٩٠

دانلود نرم افزار یاد گیری مقامت مصالح MDSolids

دانلود نرم افزار یاد گیری مقامت مصالح MDSolids

MDSolids  نرم افزاریست آموزشی مناسب برای دانشجویانی که درس مکانیک مواد یا مقاومت مصالح یا مکانیک اجسام تغییر شکل پذیر را می گذرانند .

این نرم افزار شامل مباحثی از قبیل تیرها، خمیدگی، اجزای پیچشی، ستونها، سازه های محوری، سازه های استاتیکی معین، خرپاها، خصوصیات برشی، و تحلیل دایره موهر که تبدیلات تنش و کرنش می باشد.

شکل زیر یک نمونه از تحلیل خرپا  که فقط در یک لحظه محاسبه شده را نشان می دهد.

 

سیستم مورد نیاز:

سیستم عامل: Windows 95/98/2000/XP Windows NT 4

حداقل گرافیک : 800*600 px

حجم نرم افزار : 9.62 Mb

لینک دانلود نرم افزار : http://www.mdsolids.com/download/mds30/MDSolids30.zip

نام کاربری : Javad Valaie

شماره سریال :  55DEA82F

منبع: greenmachine.blogfa.com


دانلود نرم افزار // ۸:٤۸ ‎ق.ظ - چهارشنبه ٤ خرداد ۱۳٩٠

دانلود نرم افزار AutoCad 2011

منبع : میهن دانلود

دانلود نرم افزار AutoCad 2011

فایل دانلود در چند قسمت است ( برای دانلود مشکلی نخواهید داشت)دانلود نقشه های تاسیسات تهویه مطبوع

 

دانلود نقشه های تاسیسات تهویه مطبوع


در این مطلب تعدادی نقشه اجرا شده و دیتیل های نقشه کشی مربوط به تاسیسات تهویه مطبوع آورده شده است که جهت دانلود هرکدام می توانید بر روی لینک آنها کلیک کنید.

 @@ برای دانلود روی هرکدام کلیک کنید @@

DETAIL-HVAC.dwg

DETAILS-HVAC.dwg

HVAC November14 09 B-3D 2007 CAD.dwg

IRT HVAC PLAN WITH LAYERS.dwg

nov 3o hvac colourz2.dwg

OV-M01_GROUND FLOOR HVAC PLAN.dwg

06.01.EG-HVAC-01.dwg

HVAC SECTION.dwg


نمونه سوالات امتحانی // ۸:٢٧ ‎ق.ظ - چهارشنبه ٤ خرداد ۱۳٩٠

دانلود دفترچه سوالات ازمون کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک سال 89

 

دفترچه سوالات ازمون کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک سال 89

برای دانلود دفترچه سوالات ازمون کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک سال 89 ب لینک زیر مراجعه فرمایید.

دانلود سوالات کنکورارشد مکانیک 89


پسورد : soheiiil


آموزش نرم افزار // ۸:۱٧ ‎ق.ظ - چهارشنبه ٤ خرداد ۱۳٩٠

دانلود اموزش طراحی ومدلسازی خودرو Audi R8 درسالیدورک SolidWorks

 

دانلود فیلم اموزشی طراحی ماشین ائودی-8 Audi R8 درنرم افزار سالیدورکس.

این فیلم اموزشی کلیات طراحی این خودرو را درمجموعه ای بالغ بر بیش از14 ساعت اموزش به صورت یکجا برای شما عرضه کرده است

نرم افزار سالیدورک SolidWorks یکی ازقویترین نرم افزارهای طراحی وهمچنین یکی ازخوش دست ترین انها میباشد که امکانات بسیار جالب توجهی را برای کاربران خود فراهم نموده است

دانلود اموزش طراحی ومدلسازی خودرو درسالیدورک

SolidWorks Surfacing And Complex Shape Modeling

حجم فیلم : 52 مگابایت


تاسیسات, نیروگاه ها, هندبوک مکانیک // ٧:٤٤ ‎ق.ظ - چهارشنبه ٤ خرداد ۱۳٩٠

بویلر ها / مقالات و معرفی چند سایت / هندبوک دیگ بخار

یکی از دوستان در بخش نظرات تقاضای مطالبی در خصوص محاسبات بویلر داشت.

چند مطلب برای دریافت و معرفی چند سایت در خصوص بویلر ها برای شما دوست عزیز در سایت قرار دادم ، امیدوام کارتان را راه بیندازد.

==================================

برو به این سایت : بویلر

سایت تخصصی بویلر: mboiler

سایت کامل برای مقاله شما : (حتماً برو به این سایت) :دیگ بخار

مقاله 1:                                  

مقاله 2:                                 

مقاله 3 :                                

دانلود هند بوک سیستم بخار :

 


مقاله کامل برای ارایه به استاد, پایان نامه و پروژه تخصصی // ٧:۳۸ ‎ق.ظ - چهارشنبه ٤ خرداد ۱۳٩٠

بویلر

 

بویلر واحتراق

مدلسازی و بهینه سازی فرآیند احتراق در بویلر نیروگاه زرگان

سیستم احتراق بویلرهای نیروگاهی با گذشت زمان بعلت تغییر مشخصه های تجهیزات مربوط به تنظیم هوا و سوخت نیاز به اصلاح و تنظیم مجدد دارند.

تجهیزات اندازه گیری اصلی ترین ابزارها برا ی اطلاع از وضعیت عملکرد سیستم احتراق می باشند که علاوه بر
مونیتورینگ، در امر کنترل پارامترها نیز نقش اساسی دارند. برای پیش بینی عملکرد احتراق در بویلر نیروگاه زرگان و بهینه سازی آن، مدلی تهیه شد که بتواند در مقاطع زمانی مختلف نسبت هوا به سوخت مناسب را
با توجه به شرایط کارکرد بویلر در اختیار بهره بردار قرار دهد. این مدل به یک سری داده ها جهت انجام
محاسبات راندمان احتراق نیاز دارد. بخشی از این داده ها شامل اطلاعات هندسی و مشخصات تجهیزات بویلر بوده که از روی نقشه ها و مدارک فنی موجود تهیه گردیده اند. بخشی دیگر از این داده ها مربوط به پارامترهای ورودی سوخت و هوا است که بایستی اندازه گیری شوند. بر اساس نتایج آزمایشها و بررسیهای صورت گرفته این مدل از قابلیت مناسبی (حدود%3/5 ) در پیش بینی راندمان احتراق و تنظیم درصد بهینۀ هوا و سوخت در شرایط کارکرد مختلف برخوردار می باشد. همچنین بر اساس آزمایشهای انجام شده با استفاده از این روش می توان حداقل یک مگاوات توان خروجی هر واحد را افزایش داد که سبب صرفه جویی در مصرف سوخت به میزان 6 3.میلیون متر مکعب در سال (معادل صد میلیون ریال) می گردد.

برای دانلود مقاله بررسی فرایند احتراق دربویلر نیروگاه زرگان به لینک زیر مراجعه فرمایید.دانلود کتاب و حل مسایل // ٥:٢٥ ‎ب.ظ - سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۳٩٠

مجله خودرو IrPDF (شماره 2)

 زبان: فارسی  نویسنده: نا مشخص
 نوع فایل: PDF
 تعداد صفحات: 98  ناشر: آی آر پی دی اف
 حجم کتاب: 2.42 مگابایت
توضیحات
شامل کاتالوگ و توضیحات انواع خودرو های مدرن

 


دانلود کتاب و حل مسایل // ٥:٢٠ ‎ب.ظ - سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۳٩٠

راهنمای سیستم بین المللی واحدها (SI)

 زبان: فارسی  نویسنده: فریبا فرزام
 نوع فایل: PDF
 تعداد صفحات: 13  ناشر: آی آر پی دی اف
 حجم کتاب: 705 کیلوبایت
توضیحات


 


آموزش نرم افزار // ٥:۱۸ ‎ب.ظ - سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۳٩٠

آموزش انسیس مقدماتی

 زبان: انگلیسی  نویسنده: نا مشخص
 نوع فایل: PDF
 تعداد صفحات: 55  ناشر: آی آر پی دی اف
 حجم کتاب: 1.38 مگابایت

منبع :کتابخانه مجازی ایران


چاپ کتاب «طراحی موتورهای احتراق داخلی » توسط استاد دانشگاه آزاد اسلامی ساری

حتماً این کتاب را تهیه کنید

کتاب «طراحی موتورهای احتراق داخلی » توسط دکتر علی رضا مجیدیان عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری چاپ و منتشر شد.
در این کتاب انواع موتورها و عملکرد آن‌ها، طراحی موتور و پارامترهای بهره‌برداری، ترموشیمی مخلوط سوخت ـ هوا، خواص سیال عامل، مدل‌های ایده‌ال سیکل‌های موتور، فرآیندهای تبادل گاز، تعیین دقیق دبی سوخت در موتورهای SI و پدیده منی فولد، حرکت بار در درون سیلندر، احتراق در موتورهای اشتعال جرقه‌ای، احتراق در موتورهای اشتعال تراکمی، تشکیل آلودگی و کنترل آن، انتقال حرارت در موتور، اصطکاک موتور و روغن کاری، مشخصات بهره‌برداری موتور برای دانشجویان به همراه حل مسائل کتاب Heywood ارائه شده است .
در مقدمه این کتاب آمده است : موتورهای احتراق داخلی کاربردهای وسیعی در حمل و نقل و دیگر صنایع دارند و این کتاب به حل مسائلی در خصوص طراحی ترمو سیالاتی موتور می پردازد.
گفتنی است دکتر علی رضا مجیدیان دارای دکترای مکانیک از دانشگاه علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی است و از سال ۷۵ به عنوان عضو هیات علمی در این دانشگاه مشغول تدریس می باشند.


دانلود کتاب و حل مسایل, پمپ ها // ۱:٥٩ ‎ب.ظ - سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۳٩٠

کتابچه آموزشی پمپهای سانتریفیوژ

پمپ های سانتریفیوژ Centrifugal pump یا پمپ های گریز ازمرکز پرکاربردترین نوع پمپ ها درصنایع مختلف میباشند

فایلی که تقدیم حضورتان میشود به بررسی جزئیات این نوع پمپ پرداخته وراهنمای بسیار مناسبی برای بهره برداری نگهداری وتعمیرات پمپ های سانتریفیوژ میباشد.

فهرستی ازمطالب ارائه شده درکتابچه اموزشی پمپهای سانتریفیوژ

 

 • مقدمه
 • اشنایی
 • شرح پمپ های گریز ازمرکز
 • بدنه
 • پروانه پمپ
 • محور یا شافت
 • یاتاقان
 • محفظه اب بندی
 • پکینگ ونشت بندی
 • پکینگ
 • نشت بند مکانیکی
 • الف: قسمت دورانی متحرک
 • ب: قسمت ساکن
 • کوپلینگ
 • انواع پمپ های گریزازمرکز
 • ارتفاع ورودی درپمپ
 • مایع جابجا شده
 • منحنی های عملکرد
 • قدرت محرک
 • NPSH
 • عملکرد وعیب یابی پمپ های گریز ازمرکز
 • فاکتورهای لازم برای انتخاب پمپ
 • تنظیم ظرفیت
 • تراست شعاعی
 • روش های حذف تراست محوری
 • تراست محوری درپمپ های چندمرحله ای
 • منحنی های سیستم وپمپ
 • توان پمپ
 • قوانین تشابه
 • انتخاب پمپ
 • پمپ ذخیره
 • پمپ های دوسرعته
 • مزایای پمپ های سانتریفیوژ
 • معایب پمپ های سانتریفیوژ

فایل اموزشی پمپ های سانتریفیوژ را ازلینک زیر دریافت نمایید

منبع: spowpowerplant.blogfa.com


دانلود کتاب و حل مسایل // ۱:٥۳ ‎ب.ظ - سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۳٩٠

دانلود اسلایدهای اموزشی درس مکانیک پیوسته Continuum Mechanics

 

دانلود اسلایدهای اموزشی درس مکانیک پیوسته Continuum Mechanics

این اسلایدها دریازده فصل تنظیم شده وتمامی رئوس مطالب مکانیک پیوسته را پوشش میدهد

اسلایدهای اموزشی مکانیک پیوسته به زبان انگلیسی میباشد

امیدوارم دوستان عزیز ازمطالعه این اسلایدهای اموزشی بهره لازم را ببرند

حجم :10 مگابایت

برای دانلود اسلایدهای اموزشی مکانیک پیوسته به لینک زیر مراجعه فرمایید.

پسورد  و منبع : www.spowpowerplant.blogfa.com


تاسیسات // ۱۱:۱٧ ‎ق.ظ - سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۳٩٠

روشهای طراحی کانال هوا

برای طرح شبکه کانال رفت ابتدا باید محل دریچه ها را تعین نمود٬ که معمولا نصب آن در فضای بالای در ورودی اتاق ویا محل دیگری که با معماری همخوانی داشته باشد. تا آنجایی که امکان دارد باید کانال کشی را ساده ومستقیم در نظر گرفت تا از افت فشار جلوگیری شود .

شبکه برگشت هوا در کانال کشی به ۳ روش امکان پذیر است .

۱- کانال جداگانه به موازات کانال رفت اجرا شود . در این روش همانطور که برای هر یک از اتاق ها کانال رفت در نظر گرفته میشود در محل مناسب نیز کانال برگشت برای همه اتاق ها تعبیه می گردد در این روش که عملا منطقی ترین و کاملترین روش می باشد دو اشکال عمده وجود دارد . ۱-مقدار و هزینه کانال کشی زیاد میشود ۲- به علت تقاطع زیاد کانال رفت وبرگشت ارتفاع سقف کاذب زیاد میشود .

۲- در روش دوم از راهرو وهال به عنوان جمع کننده هوای برگشتی استفاده میشود و دریچه برگشت هوا در قسمت پایین درهانصب واز یک یا چند قسمت راهرو و هال ٬هوای برگشتی توسط کانال ٬به دستگاه باز میگردد .

این روش با صرفه تراز روش قبلی بوده وعموما در ساختمان های اداری وعمومی مورد استفاده قرار می گیرد.

۳- در این روش از سقف کاذب به عنوان جمع آورنده هوای برگشتی استفاده شده وهوای برگشتی از طریق یک یا چند دریچه به دستگاه می رسد.

در ساختمانهای مسکونی واداری ٬در سیستمهای تهویه مطبوع٬در مقابل ۱۰۰ درصد هوای مصرفی رفت ۲۰ درصد هوای تازه و۸۰ درصد هوای برگشتی در نظر گرفته میشود.


مقالات حرارت و سیالات, پمپ ها // ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ - سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۳٩٠

محاسبه پمپ آبرسانی ساختمان ( بوستر پمپ )

در این مطلب محاسبه و انتخاب بوستر پمپ آبرسانی که اغلب با روش های تخمینی بدست می آورند به صورت دقیق و علمی آورده شده است:

برای انتخاب بوستر پمپ به دو مولفه هد و دبی نیاز داریم تا با استفاده از آن و رجوع به کاتالوگ شرکت های سازنده ؛ پمپ مورد نظر انتخاب شود.

الف ) دبی :

مقدار دبی پمپ آبرسانی برابر مقدار مصرف آب مصرفی ساختمان است .که برای یافتن این مقدار می توان از جدول مقدار F.U. ( فیکسچر یونیت) لوازم بهداشتی و جمع مقادیر مربوط به F.U. کل و تبدیل آن به GPM  و یا از جدول استاندارد تعیین مصرف آب بر اساس نوع کاربری و نوع ساختمان ( مقدار کل بدست آمده از این جدول را باید بر عدد 3 تقسیم کنیم) حجم آب مصرفی ساختمان (دبی) را بدست می آوریم.

ب ) هد :

(متر آب)H = h1+h2+h3+h4

h1 : ارتفاع عمودی از دهانه بوستر پمپ تا شیر دورترین وسیله بهداشتی بر حسب متر.

 

h2 : حاصلضرب طول دورترین و پرفشارترین مسیر رفت آب(L )  از مخزن آب تا بالاترین وسیله بهداشتی در عدد 0.165  :

                                                                    0.165  ×  = L h2              

  h3: فشار مورد نیاز در پشت شیر بالاترین وسیله بهداشتی( از جدول مقررات ملی ساختمان)

h4: فاصله عمودی از دهانه لوله مکش مخزن ذخیره آب تا دهانه مکش بوستر پمپ

در آخر با توجه به هد و دبی بدست آمده از روی نمودار همپوشانی پمپ که برای هر کارخانه منحصر بفرد است و تلاقی این دو مقدار در منحنی مدل پمپ را انتخاب می کنیم


دانلود کتاب و حل مسایل // ۱۱:٠٠ ‎ق.ظ - سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۳٩٠

کتاب مبانی، تجهیزات و بهره برداری برج های خنک کننده و چیلر های آبی

[تصویر: hvac_water_chillers_and_coolingtower_airchange.gif]


این کتاب به مبانی، تجهیزات و بهره برداری برج های خنک کننده و چیلر های آبی می پردازد.کتاب HVAC Water Chillers and Cooling Towers: Fundamentals, Application, and Operation نوشته Herbert W. Stanford III دارای 309 صفحه با فرمت pdf به صورت zip شده قابل دانلود می باشد. حجم فایل 2,15 Mb.

این کتاب به مبانی، تجهیزات و بهره برداری برج های خنک کننده و چیلر های آبی می پردازد. در ادامه فهرست این کتاب به همراه لینک دانلود مستقیم آن آورده شده است.

Herbert W. Stanford III (Author), "HVAC Water Chillers and Cooling Towers: Fundamentals, Application, and Operation"
منبع :www.airchange.ir

پمپ ها // ۱٠:٥٥ ‎ق.ظ - سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۳٩٠

تئوری و قوانین حاکم بر پمپ ها

پمپهای گریز از مرکز ماشین هایی هستند که با استفاده از نیروی گریز از مرکز ( عکس العمل‌سیال در برابر نیروی مرکز گرا ) سیالات را جابه جا می‌کنند . در ادامه به موارد مهم در موضوع سیالات اشاره می شود . نیروی وزن باعث می شود که اگر سیال در یک ارتفاع باشد به ارتفاع پایین تر جریان یابد . انرژی‌پتانسیل ، انرژی است که در سیال ذخیره می شود و مایع دارای فشار بالاتر انرژی پتانسیل بیشتری‌ دارد ، بنابراین سیال از سطوح با فشار بالا به سطوح با فشار پایین جریان می یابد . در صورتی که فشار دو مخزن برابر باشد یا اینکه اختلاف ارتفاع نداشته باشند سیال میان آنهاجریان نمی یابد . بنابراین در این حالت ها نیاز به استفاده از پمپ داریم . همچنین میتوان از پمپ ‌به منظور افزایش مقدار سیال جابه جاشده ، ( دبی) استفاده کرد .


پس میتوان نتیجه گرفت یک پمپ با افزایش انرژی سیال آنرا جابجا می کند . در پمپ‌ های سانتریفیوژ این عمل توسط پروانه انجام می شود ، که با چرخاندن ‌سیال انرژی آن را می افزاید . سیال با عبور از ورودی پمپ وارد چشم ( مرکز ) پروانه می‌گردد و با دوران پروانه از لبه آن خارج می‌گردد . هر چه سرعت پروانه بیشتر باشد سیال سریعتر جابجامی شود . در زیر یک نمونه محفظه و پروانه نشان داده شده است.


دانلود نرم افزار // ۱٠:٤٤ ‎ق.ظ - سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۳٩٠

برنامه تبدیل فنگلیش به حروف فارسی

منبع : seewill.ir

برنامه تبدیل فنگلیش به حروف فارسی

 

بسیاری  نمیتوانند به راحتی تایپ انگلیسی  فارسی تایپ کنند .پس بهترین راه برای این دوستان استفاده از برنامه ای است که مستقیما حروف فینگیلیش را به فارسی تبدیل کند .و زمانی استفاده از این برنامه لذت بخش تر میشود که بتوان آن را در همه شرایط استفاده کرد .اسم این برنامه Google Farsi Input است که پیشتر در سایت آفتابگردان معرفی شده بود ...

 

به حجم  1.95 مگابایت


فیلم ها و فلش های آموزشی // ۱:۳۸ ‎ق.ظ - سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۳٩٠

دانلود فیلم شبیه سازی مجموعه توربو کمپرسور نیروگاههای گازی

 

دانلود کلیپی درزمینه شبیه سازی مجموعه توربو کمپرسور نیروگاههای گازی
دانلود فیلمی اموزشی درزمینه معرفی نیروگاههای گازی وسیکل ترکیبینیروگاه ها // ۱:۳٤ ‎ق.ظ - سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۳٩٠

هرانچه درمورد نیروگاه گازی میخواهید / حتماً دانلود کنید

 حتماً دانلود کنید

 
 

http://www.4shared.com/file/180448637/a1ad90d/0022.html


http://www.4shared.com/file/180455890/ab057843/0023.html

http://www.4shared.com/file/180505158/506d827/0024.html

http://www.4shared.com/file/180514106/1a154fb0/0025.html

http://www.4shared.com/file/180953018/fae167c3/0026.html

 

منبع:http://spowpowerplant.blogfa.com/


دانلود کتاب و حل مسایل, هندبوک مکانیک // ۱:٢٦ ‎ق.ظ - سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۳٩٠

چند هندبوک مکانیک برای دانلود

دانلود کتاب انتقال حرارت

یک هندبوک عالی وکامل برای درس انتقال حرارت

برای دانلود هندبوک انتقال حرارت به لینک زیر مراجعه فرمایید

-----------------------------------------------------------------

هندبوک تجهیزات وسیستمهای HVAC

---------------------------------------------------------------------

دانلود هندبوک حفاظت کاتودی Baeckmann

کاملترین handbook حفاظت کاتودیک به اعتقاد تمام کارشناسان هندبوک Baeckmann می باشد که حاوی تمام مطالب مورد نیاز می باشد.اگرچه هندبوک Peabody ظاهری پسندیده داشته و خیلی جاها به عنوان رفرنس استفاده می شود لیکن handbook baeckmann تقریبا در زمینه حفاظت کاتدی بی نظیر است.

حفاظت کاتودیک یکی ازروشهای موثر درحفاظت ازخوردگی وجلوگیری از مشکلات ناشی ازخوردگی حاصل از ایجاد فضاهای کاتودی میباشد

برای دانلود مرجع خوردگی کتاب حفاظت کاتودی Baeckmann به لینک زیر مراجعه فرمایید

--------------------------------------------------------------------

 

دانلود کتاب اموزشی منتشر شده از طرف شرکت ملی گاز با عنوان :

فرآیند سیستم سرمایش(تنظیم نقطه شبنم گازی)

برای دانلود به لینک زیر مراجعه فرمایید.-----------------------------------------------------

دانلود دوکتاب بسیارجالب ومرجع درزمینه طراحی شاسی اتومبیل

دانلود کتاب طراحی شاسی براساس استانداردهای انجمن مکانیک امریکا SAE

The Automotive Chassis - Engineering Principles -SAE

ودانلود کتاب دوم

طراحی اجزای شاسی اتومبیل

The Automotive Chassis Volume 1 Components Design 2009


آموزش نرم افزار, دانلود نرم افزار // ۱:۱٦ ‎ق.ظ - سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۳٩٠

نیروگاه + نرم افزار / حتماً دانلود کنید

حتماً دانلود کنید

 نرم افزار کم حجمی که قسمت های مختلف نیروگاه رو نشون می ده و در موردشون مختصر توضیح می ده. 

حتماً دانلود کنید


پایان نامه و پروژه تخصصی // ۱:٠٩ ‎ق.ظ - سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۳٩٠

پروژه تخصصی/تدوین روش استاندارد تست بویلر

تدوین روش استاندارد تست بویلر

1 اهمیت تدوین استاندارد تست راندمان حرارتی دیگ های آب گرم
2 ارائه استاندارد تست راندمان حرارتی برای ایران با توجه به امکانا ت داخل کشور
3 انجام تست بر روی چند دیگ نمونه (فولادی ، چدنی) و آنالیز نتایج آزمایشات
4 مقایسه راندمان حرارتی دیگ های تولید داخل با نمونه های خارجی
5 بررسی و مطالعه راهکارهای افزایش راندمان حرارتی و پتانسیل افزایش راندمان
حرارتی دیگ های داخلی
6 آنالیز خطای آزمایشات تجربی انجام شده
7 پروژه های پیشنهادی

 

پروژه بویلر وروشهای استاندارد تست بویلرهارا میتوانید ازلینک زیر دریافت نمایید


پایان نامه و پروژه تخصصی // ۱۱:٤٧ ‎ب.ظ - دوشنبه ٢ خرداد ۱۳٩٠

شرح واحدهای مختلف نیروگاه - واﺣﺪ ﮔﺎزی ﺳﻴﮑﻞ ﺕﺮﮐﻴﺒﯽ

شرح واحدهای مختلف نیروگاه - واﺣﺪ ﮔﺎزی ﺳﻴﮑﻞ ترکیبی

 
فیلم ها و فلش های آموزشی // ۱۱:۳۳ ‎ب.ظ - دوشنبه ٢ خرداد ۱۳٩٠

(عکس های فوق سریع از سیالات مختلف!!)


دانلود نرم افزار // ٩:٤٩ ‎ب.ظ - دوشنبه ٢ خرداد ۱۳٩٠

نرم افزار طراحی و انتخاب هواساز-فن و محاسبات کویل

یک نرم افزار جامع و کامل تهیه شده در شرکت ساراول جهت طراحی و انتخاب محصولاتی همچون هواساز ، هواساز چند منطقه ای ، انوع فن ها و محاسبات انواع کویل ها ی ساخته شده توسط کارخانه ساراول .

امکانات

 • محاسبه بار کویل بر اساس ورودی های متنوع

 • محاسبه و انتخاب فن های متنوع بر اساس شرایط ورودی و محاسبات الکترو موتور مربوط به آن

 • محاسبه بار گرمایی و سرمایی بر اساس استاندارد های مختلف تهویه مطبوع

 • امکان انتخاب نوع استفاده (جهت طراحی و یا محاسبه بار کویل های مختلف)

 • ارایه ابعاد و جزئیات دستگاه انتخاب یا طراحی شده

 • تبدیل گر واحد

 • نمودار سایکرومتری به صورت محاسباتی

 • چاپ خروجی های نرم افزار

برای دریافت نرم افزار روی لینک زیر کلیک کنید.(حجم فایل 5.33MB)دانلود نرم افزار // ٩:۳٧ ‎ب.ظ - دوشنبه ٢ خرداد ۱۳٩٠

کرک کردن تمامی نسخه های IDM با IDM Cracker Tool 1.0

IDM Cracker Tool 1.0 نام نرم افزاری می باشد که با آن می توانید تمامی نسخه های نرم افزار محبوب و کاربردی Internet Download Manager یا به عبارت ساده تر IDM را کرک نمایید. ویژگی که این نرم افزار نسبت به تمامی تسخه های دیگر آن دارد این است که از سورس نرم افزار را کرک و پچ می نماید و به همین دلیل نیازی نیست که برای هر نسخه از نرم افزار ، یک پچ جدا داشته باشد. این نرم افزار را می توانید برای اولین بار در دنیا ، از وبسایت دانلودها به صورت رایگان دریافت نمایید.

IDM Cracker Tool 1.0 کرک کردن تمامی نسخه های IDM با IDM Cracker Tool 1.0

 

 

password کرک کردن تمامی نسخه های IDM با IDM Cracker Tool 1.0پسورد و منبع فایل: www.downloadha.com

download کرک کردن تمامی نسخه های IDM با IDM Cracker Tool 1.0 لینک دانلود – 381 کیلوبایت | لینک کمکی

 


مهندسی مکانیک, دانلود کتاب و حل مسایل, جزوات آموزشی // ٩:٢٧ ‎ب.ظ - دوشنبه ٢ خرداد ۱۳٩٠

مکانیک سیالات دکتر بهزاد عطایی آشتیانی دانشگاه شریف(دانلود جزوه لاتین)

منبع : سایت تخصصی مهندسی عمران

مکانیک سیالات دکتر بهزاد عطایی آشتیانی دانشگاه شریف

دانلود جزوه لاتین دانشگاه شریف


برای دانلود(جزوه) روی هریک از فایلهای پی دی اف کلیک کنید ...

         Introduction
[
FM_BAA_00.pdf]    
Fluid Properties and Units I

[
FM_BAA_01a.pdf]
Fluid Properties and Units II
[
FM_BAA_01b.pdf]
Exercises: 1.10, 1.13, 1.54, 1.64, 1.97
Fluid Statics (Pressure and Manometry)
[
FM_BAA_02a.pdf]
Exercises: 2.26, 2.28, 2.29, 2.30, 2.36, 2.45
Fluid Statics (Forces on Plane Surfaces)
[
FM_BAA_02b.pdf]
Exercises: 2.61, 2.67, 2.71, 2.77
Fluid Statics (Forces on Curved Surfaces)

[
FM_BAA_02c.pdf]
Exercises: 2.89, 2.84, 2.95, 2.104
Bernoulli Equation
[
FM_BAA_03.pdf]
Exercises: 3.14, 3.49, 3.50, 3.51, 3.68, 3.73, 3.78, 3.98, 3.114
Fluid Kinematics
[
FM_BAA_04.pdf]
Exercises: 4.34, 4.43, 4.49, 4.67
Finite Control Volume Analysis I
[
FM_BAA_05a.pdf]
 Exercises: 5.18, 5.38, 5.47, 5.51, 5.57
Finite Control Volume Analysis II
[
FM_BAA_05b.pdf]
 Exercises: 5.96, 5.104, 5.108, 5.129, 5.130
Dimensional Analysis and Similarity
[
FM_BAA_07.pdf]

Exercises: 7.16, 7.26, 7.49, 7.57, 7.61, 7.68
Viscous Flow in Pipes

[
FM_BAA_08.pdf]
Exercises: 8.20, 8.28, 8.30, 8.81,� 8.86, 8.97, 8.111, 8.112
Flow over immersed bodies
[
FM_BAA_09.pdf]
Exercises: 9.22, 9.24, 9.48, 9.67, 9.70, 9.72


برای قسمت 09 کافی است در گوگل باعنوان Flow over immersed bodies   جستجو نمایید...
نمونه های خوب قابل دانلود

Exams

میان ترم مکانیک سیالات(نمونه سوالات)

Mid-term exam

Mid-term Grade

پایان ترم مکانیک سیالات(نمونه سوالات)

Final exam

Final Grade


سایتهای مفیدبرای مطالعه مکانیک سیالات

     Animations/movies

[http://www.eFluids.com]

      The fluid flow calculations website

[LMNO Engineering, Research, and Software]

       Tacoma Narrows Bridge Disaster [http://www.enm.bris.ac.uk/anm/tacoma/tacoma.html]

گزارش کار آزمایشگاه مکانیک // ٩:٢۳ ‎ب.ظ - دوشنبه ٢ خرداد ۱۳٩٠

گزارش کار آزمایشگاه درس مقاومت مصالح (سری اول)


شامل آزمایشهای زیر :
 • خزش
 • خیز تیرهای خمیده
 • پیچش تا حد خستگی
 • خمش
 • پیچش الاستیک
 • کمانش
 • کشش
 • پیچش مقاطع جداره نازک
 • ضربه


موتور خودرو // ٧:۱۱ ‎ب.ظ - یکشنبه ۱ خرداد ۱۳٩٠

دانلود رایگان کتاب PDF ECU ، مغز خودرو های انژکتوری

 

 

نام کتاب :  ECU ، مغز خودرو های انژکتوری

زبان کتاب :  فارسی

تعداد صفحه :  6

قالب کتاب : PDF

حجم فایل : 295  Kb

توضیحات :   ECU مخفف Electronic Control Unit یا واحد کنترل الکترونیک می باشد و نقش هدایت و کنترل یک خودروی انژکتوری را بر عهده دارد. همانطور که می دانید خودروهای انژکتوری بدلیل عملکرد بهتر و توانایی پاس کردن استانداردهای آلودگی، بطور کامل در تمام دنیا جایگزین خودروهای کاربراتوری شده اند و مغز این سیستم ECU می باشد. ECU با توجه به سنسورهایی که به موتور متصل است وضعیت و شرایط خودرو را تحلیل کرده و پاسخهای لازم را به خروجیها که عبارتند از: انژکتورها، جرقه زنها و ... اعمال می کند. سنسورهای کیت های انژکتوری مختلف هستند که هر چه تعداد آنها بیشتر باشد ECU   بهتر می تواند شرایط موتور را درک کند. سنسورهای مهم خودروهای انژکتوری عبارتند از: سنسور دور یا RPM ، سنسور فشار داخل مانیفولد یا  MAP، سنسور دریچه گاز یا  TPS، سنسور دمای آب یا  CTS، سنسور دمای هوا ATS ، سنسور اکسیژن یا لاندا، سنسور ضربه و ... 

منبع: parsbook.org


مقالات حرارت و سیالات, پمپ ها // ٦:٥٥ ‎ب.ظ - یکشنبه ۱ خرداد ۱۳٩٠

مهمترین ترکیبات عمومی مواد ساختمانی پمپها

مهمترین ترکیبات عمومی مواد ساختمانی پمپها عبارتند از:مواد: پمپهای سانتریفیوژ که معمولا به بازار عرضه می شوند دارای ترکیبات برنزی، تمام برنزی ،یا دارای ترکیب آهنی می باشند . در ساختار نیمه برنزی ،پروانه خلاف شافت (اگر بکار برده شده باشد ) و رینگهای سایشی برنزی خواهد بود و محفظه از چدن است . این مواد ساختمانی برای قسمتهای از پمپ می باشد که در تماس با پمپاژ شده می باشد .
محفظه آببندی (stuffing box) :آن قسمت از پمپ است که شفت گردننده وارد محفظه پمپ می شود . برای جلوگیری از نشت اب از محفظه ، یک آب بند مکانیکی یا نوار آببندی بکار می رود .پمپها با اب بندی مکانیکی((mechanical seal بطور موفقیت آمیز در موارد گوناگون بکار برده می شوند.آب بندهای داخلی درون محفظه آببندی عمل میکند درصورتی که آببندهای خارجی دارای اجزاء دورانی( rotatig element)
خودشان در بیرون محفظه آببندی می باشند . بسته به آببندی پمپ و مایعی که پمپاژ می شود محدودیتهای در فشار و دمای مایع وجود دارد . جنس ماده ابندی پس از انکه نوع سیال پمپاژ شونده و دما و فشار ان تعیین شد ، توسط کارخانه سازنده تعیین می شود .پمپها با نوار آب بندی بویژه در جاهایی که مواد سایینده که همراه اب وجود دارد  بکار سیستم اسیب نمی رساند بطور گسترده ای  مورد استفاده قرار می گیرند .مقداری نشت باید وجود داشته باشد تا سطح بین ماده نوار و شفت را روانکاری و سرد کند . بوش شفت و شفت موتور یا پمپ را بویژه با نوار اببندی ، محافظت می کنند .مقالات مهندسی مکانیک // ٦:٥٢ ‎ب.ظ - یکشنبه ۱ خرداد ۱۳٩٠

نقش رادیاتور در پروسه انتقال حرارت موتور

 

نقش رادیاتور در پروسه انتقال حرارت موتور

میزان قابل توجهی از این حرارت توسط دیواره‌های سیلندر و پیستون‌ها جذب می‌شود بنابراین باید خنک‌کاری به اندازه‌ای صورت پذیرد که دما بیش از حدود ۲۳۰ درجه نشود.

دماهای بالاتر باعث کاهش ضخامت فیلم روغن می شود و خواص روغن به شدت افت می‌کند که این مسئله موجب افزایش استهلاک قطعات و ازدیاد دمای آنها خواهد شد.


مقالات مهندسی مکانیک // ٦:٤٧ ‎ب.ظ - یکشنبه ۱ خرداد ۱۳٩٠

فناوری نانو در لاستیک سازی

فناوری نانو در لاستیک سازی

فناوری نانو در لاستیک سازی

تاکنون در دنیا در صنایع پلیمری تحقیقات بسیار زیادی انجام شده است. از جمله آنها تحقیقات در زمینه فناوری نانو در صنعت لاستیک است. موارد استفاده از فناوری نانو اعم از نانوفیلرها و نانوکامپوزیت است که به لاستیکها خواص ویژه ای می دهد.

بازار نانوکامپوزیت در 2005 به میزان 200 میلیون یورو و در سال 2015 بر اساس آمارBSF به میزان 1200 میلیون یورو پیش بینی شده است. در سال 2002 کشوری مثل ژاپن 1500 میلیون یورو در تحقیقات در زمینه فناوری نانو صرف کرده است. تحقیقات در زمینه فناوری نانو را بدون شک نمی توانیم رها کنیم. اکثر کشورهای دنیا تحقیقات و فعالیت در زمینه نانو را شروع کرده است، به عنوان مثال کشور هند تولید نانوکامپوزیت SBR را شروع کرده است


// ٢:٢۳ ‎ب.ظ - یکشنبه ۱ خرداد ۱۳٩٠

مقاله پیستون و راهنمای تشخیص معایب پیستون

مقاله پیستون و راهنمای تشخیص معایب پیستون

مقدمه
برای ارزیابی عملکرد کار موتور و اینکه شرایط کاری آن چگونه است و آیا مشکلی دارد و یا در آینده دچار مشکلی خواهد شد یا نه روشهای متفاوتی وجود دارد یکی از این شاخص ها چگونگی وضعیت پیستونهاست . که البته منوط به باز کردن موتور است ولی وقتی موتور را باز کردیم برای ارزیابی چگونگی بروز اشکالات موتور و جلوگیری از بروز مجدد این اشکالات؛ وضعیت پیستون می تواند اطلاعات مفیدی در اختیار مکانیک ها و تعمیر کاران قرار دهد.دانلود کتاب و حل مسایل // ٢:٢٠ ‎ب.ظ - یکشنبه ۱ خرداد ۱۳٩٠

دانلود کتاب فیزیک هالیدی

دانلود کتاب فیزیک هالیدی

برای شما عزیزان اینبار دانلود کتاب فیزیک هالیدی جلد اول ویراست چهارم قرار داده میشود که به فیزیک مکانیک مربوط است و البته به زبان فارسی در 359 صفحه میباشد امیدوارم که با دانلود آن استفاده لازم را ببرید.


موضوعات

صفحات