نرم افزار تابش Carrier

 عنوان طرح : نرم افزار تابش

 مجری طرح : شرکت تابش رایان انرژی

هدف طرح :   محاسبات تهویه مطبوع و کنترل انرژی مصرفی ساختمان با نرم افزارتابش

 

مقدمه

ذخیره سازی انرژی یکی از مباحث مهم جهان و کشورمان ایران است که در جهت هرچه بهتر استفاده کردن از این انرژی های برقی و فسیلی راه کارها و روشهای گوناگونی وجود دارد که با توجه به مصرف بالای انرژی در ساختمان‎های خانگی و تجاری یکی از عمده‎ترین مشکلات کشورهای در حال توسعه محسوب می شود که دارای اثرات اقتصادی و زیست محیطی زیادی می‎باشد بطوری که بخش ساختمان با مصرف حدود 40 درصد کل انرژی تولید شده در کشور را به خود اختصاص داده و طبق آمارهای موجود سالانه حدود 200،000  واحد مسکونی جدید در سطح کشور ساخته می‎شود. در این بخش یکی از روشهای مهم صرفه جویی انرژی با توجه به مطالعات و تجارب بدست آمده کنترل و محاسبات دقیق بارهای حرارتی و برودتی در ساختمانها است ، متاسفانه بنابه دلایل گوناگون که اعم آن نبود برنامه های نرم افزاری در زمینه محاسبات بارها که با استانداردها و سیاستهای ایران نیز مطابقت داشته باشد است . همین امر باعث شده که بیشترین اتلاف انرژی در بخش ساختمانهای جدید بوجود آید و امکان ناپذیر بودن کنترل بارها و محاسبات دقیق در ساختمانهای بزرگ آن هم بصورت دستی ما را به فکر نوشتن برنامه نرم افزای  انداخت که از اواسط سال  1379 با بکار گیری نیروی متخصص و جمع آوری اطلاعات در جهت رسیدن به

 

·      یکپارچگی محاسبات جهت بالا بردن کیفیت در طراحی

 

·      کنترل راحت طراحی  برای کارفرما ها و شهرداری ها و نظام مهندسی و . . .

 

·      حذف  Over Designها در صورت استفاده از محاسبات نرم افزاری و کاهش مصرف انرژی بی رویه در ساختمانها که مونتج به صرفه جویی خواهد شد.

 

·      نرم افزاری که با ضوابط و سیاستهای سازمان مسکن و شهر سازی و نسبت به پتانسیلهای انرژی کشور (مبحث 19 مقررات ملی ساختمان ) تهیه و تنظیم گردد.

 

·      فرهنگ استفاده از تکنو لوژی نوین جهت محاسبات دقیق در جامعه توسعه یابد که در نتیجه از پایه های صرفه جویی می باشد .

 

قدم برداشتیم و توانسته نرم افزاری تولید کنیم که در حال حاضر به نوبه خود در ایران برای اولین بار و در دنیا خیلی قویتر و کاربردی تر از نرم افزارهای مشابه ازجمله Carrierآمریکا و Hapژاپن می باشد.

 

Ø      جایگاه نرم افزارتابش در جامعه

1.      نیاز سازمان مسکن و شهر سازی و شهرداری ها

 

·      از چندین سال پیش نیازبه نرم افزار در سازمان مسکن و شهر سازی مشهود بوده بطوریکه همیشه جهت یکپارچگی محاسبات و ارائه دفترچه های محاسباتی در پروژه های بزرگتر از 2000 متر مربع را مشروط به ارائه محاسبات نرم افزاری کرده بود ( همانند رعایت آیین نامه 2800 در محاسبات سازه ای ساختمانها ) که البته نبود نرم افزاری معتبر و سختی کار با نرم افزار کریر (تحت داس ) و همسان نبودن استانداردها با نرم افزار های امثال کریر این امکان را فراهم نمی کرد .

 

·      این نرم افزار جوابگوی بخشنامه های سازمان مسکن و شهر سازی که به مهندسین مشاور سراسر کشور و سازمانهای دولتی ارائه شده است می باشد بطوریکه در بخشنامه های فوق رعایت چک لیست مبحث 19 مقررات ملی ساختمان در ساختمانهای دولتی ،‌ مبحث مهم صرفه جویی انرژی در طراحی به صراحت اشاره شده است.

 

2.      نیاز جامعه مهندسین

 

·      نیاز مهندسین طراح در کشور بطوری است که گاهی در بعضی از استانها گروه متخصصین رشته تاسیسات سازمانهای نظام مهندسین با تشکیل گروه کاری خواسته اند اقدام به طراحی نرم افزار مشابه نمایند یا به خرید نرم افزار از کشورهای خارجی روی آورند ولی به دلایل بسیار متعدد این طریق امکان پذیر نبوده و نیاز به نرم افزار همچنان در جامعه مشهود است و مهندسین جهت محاسبات ( خصوصاً بارهای سرمایش ) از شیت فرمهای دستی برای این منظور استفاده می نمایند که به محاسبات سر انگشتی اطلاق می گردد.

 

·      خارج شدن از متدهای محاسبات دستی ( سر انگشتی ) و یکپارچگی محاسبات در کل کشور این امکان را برای جامعه مهندسین خصوصاً بخش تاسیسات فراهم می سازد که دانش فنی در بکار گیری مصالح مطلوب و استفاده از سایه بانها و بررسی بهینه سازی مصرف انرژی و بالا بردن فرهنگ استفاده از تکنولوژیهای جدید نرم افزاری و ...... در ساختمان بالا رود.

 

·      در نتیجه یکپارچگی محاسبات و کنترلهای مربوطه از طرف کارفرماها و کارشناسان بخش سازمان نظام مهندسین بسیار راحت و دقیق می باشد و در نتیجه بررسی اصلاحات مورد نیاز چه از باب اشکالات محاسباتی و چه از باب رعایت بخشنامه ها ( مقررات ملی و صرفه جویی انرژی ) راحت و دقیق می باشد.

 

Ø      آثار استفاده از نرم افزار تابش :

1.دیدگاه اولیه

 

·      طراحی صحیح تاسیساتی پروژه ها

 

·      انتخاب صحیح تجهیزات تاسیساتی از نظر مقدار مورد نیاز حرارتی و برودتی

 

·      انتخاب صحیح تجهیزات تاسیساتی از نظر صرفه جویی در انرژی

 

2.دیدگاه کلی

 

·      رشد و شکوفایی اقتصاد ملی

 

·      جلوگیری از اتلاف منابع و ذخایر طبیعی و حفظ آن برایآیندگان

 

·      جلوگیری از صرف بوجه مالی کشور برای ساخت نیروگاه‎ها و استفاده ازآن در سایر بخش‎های مورد نیاز کشور

 

·      ارتقاء سطح زندگی و رفاه افراد جامعه

 

·      کاهش آلودگی هوا

 

·      حفظ مناطق سرسبز و درختان و گیاهان

 

·      کاهش گازهایی که باعث گرم شدن زمین می‎شود

 

Ø      امتیازات و قابلیتهای نرم افزار تابش :

·        محاسبات بارهای سرمایش و گرمایش یک پروژه در تمامی ساعات روز و تعیین ساعت پیک بار پروژه و تک تک اتاقها

 

·        تمامی منوها و جداول دو زبانه ( فارسی و انگلیسی ) می باشند.

 

·       

/ 0 نظر / 15 بازدید